TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Złote serca czy złote żniwa?

"Złote serca czy złote żniwa?" to zbiór studiów na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Autorzy, kierując się poszukiwaniem prawdy o tamtych czasach, zaprezentowali w nich wyniki swoich badań i analiz. W swych rozważaniach odrzucili dwie skrajne interpretacje historii: "czarną legendę" i heroiczną mitologię.

Pierwsza z nich to fałszywe, kolektywistyczne oskarżanie Polaków o współudział w zbrodni Holokaustu i czerpanie z niej korzyści materialnych. Druga z kolei sprzyja bezkrytycznemu podejściu do historii Polski i przedstawianiu Polaków wyłącznie w pozytywny sposób. Obie funkcjonują głównie na poziomie kultury popularnej, chociaż oskarżenie Polaków o współudział w niemieckich zbrodniach znalazło - za sprawą postmodernizmu - zwolenników wśród profesjonalnych badaczy.

Głównym redaktorem zbioru jest prof. Marek J. Chodakiewicz, znawca tematyki polsko-żydowskiej, w latach 2005-2010 mianowany przez prezydenta Georgea Busha członek rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Tą publikacją polscy badacze z kraju i zagranicy starają się przywrócić debacie o postawach Polaków w czasie okupacji niemieckiej wymiar naukowy, od którego konsekwentnie ucieka Jan Tomasz Gross. Ich podejście jest umiarkowane, oparte na zweryfikowanych źródłach historycznych, a zarazem przystępne dla czytelnika.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: De Facto
Autor: Marek J. Chodakiewicz, Wojciech J. Muszyński
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 392
Wymiar [mm]: 205x145
EAN: 9788361808053
ISBN: 978-83-61808-05-3
ID: 194464

Zobacz również

Złote serca czy złote żniwa?
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...