BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

O książce

Traktat o sprawiedliwości

„Traktat o sprawiedliwości” zawiera kwestie 57-80 z „drugiej części drugiej części” (secunda secundae) „Summy teologii” św. Tomasza z Akwinu.

Nawiązując do fundamentalnych rozróżnień Arystotelesa, Akwinata omawia w nich najpierw istotne aspekty sprawiedliwości ogólnej, rozumianej jako zgodność z prawem (iustitia legalis), a następnie dwie główne odmiany sprawiedliwości partykularnej: sprawiedliwość rozdzielającą (iustitia distributiva) oraz sprawiedliwość, którą Arystoteles ze względu na jej funkcję określał jako wyrównującą, a Tomasz – raczej z uwagi na jej dziedzinę, obejmującą szeroko rozumiane relacje wymiany (commutationes) między jednostkami – nazywa sprawiedliwością wymienną (iustitia commutativa).

Poświęcając najwięcej miejsca wykroczeniom przeciwko tej drugiej, Tomasz z Akwinu rozwija swoje charakterystyczne tezy z tak ważnych obszarów normatywnej refleksji etycznej, jak etyka zabijania lub etyka prawnicza.

Podobnie jak pięć poprzednich pozycji z wydawanej serii ("Traktat o cnotach"; "Traktat o szczęściu"; "Traktat o roztropności"; "Traktat o ludzkim działaniu"; "Traktat o prawie"), tak i ta ukazuje się w nowym tłumaczeniu i opracowaniu edytorskim profesora Włodzimierza Galewicza.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Marek Derewiecki
Wydanie: Kęty 2016
ISBN: 978-83-65031-75-4

Zobacz również

Traktat o sprawiedliwości
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...