TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

o. Leon Knabit

właśc. Stefan Knabit (ur. 1929 w Bielsku Podlaskim), polski benedyktyn, w latach 2001–2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta.

Studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. W 1953 przyjął święcenia prezbiteriatu. Pracował jako wikary, ojciec duchowny Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach, kapelan i rektor Domu Diecezjalnego w Pewli Małej oraz katecheta. Będąc już kapłanem diecezjalnym, wstąpił do zakonu benedyktynów w Tyńcu. W 1963 złożył profesję wieczystą. Pełnił posługę proboszcza i przeora opactw benedyktyńskich w Lubiniu i Tyńcu.

Jest lubiany i ceniony za swoje poczucie humoru, otwartość, duży dystans do samego siebie i przyjaźń, którą w sposób szczególny darzy ludzi młodych. Jego działalność obejmowała również media. Debiutował w telewizji w 1993 , prowadząc program “Ziarno”. Później w prowadził programy “Ojciec Leon zaprasza”, “Salomon”, a także “Credo”. Na kanale Religia.tv jest gospodarzem programu “Ojciec Leon zawodowiec”.

Napisał wiele książek. Podejmuje w nich m.in. tematykę świętości (np. “Święty od zaraz – dlaczego nie Ty i ja?”, 2008), liturgii (np. “O Mszy Świętej”, 2007), pracy i odpoczynku (“Nie samą pracą żyje człowiek”, 2004) oraz śmierci (“Medytacje o starości”, 2007). Pisze także o miłości (“Miłość nie przeminie”, 2008), wierze (“Za i przeciw, czyli Sądy kapturowe Ojca Leona”, 2007), życiu zakonnika (“Tajemnice zakonu”, 2008), o kobietach (“Kogo kochają kobiety?”, 2009) i mężczyznach (“Instrukcja obsługi mężczyzny”, 2010). Adresatami jego twórczości są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. W swoich tekstach umiejętnie łączy powagę wykładów teologicznych z optymizmem i dystansem do życia.

Z o. Leonem przyjaźnił się ojciec święty Jan Paweł II, który będąc jeszcze kardynałem, opisał wygląd tego znanego benedyktyna: „Oto definicja mnicha – kupa kości owiniętych w czarny materiał”.

W 2009 zakonnik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za krzewienie zasad moralnych i wiary wśród dzieci i młodzieży oraz za wybitne zasługi w ramach działalności duszpasterskiej.

Zobacz książki, których autorem jest o. Leon Knabit