TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Jezus z Nazarethu. Krąg biblijny. Tom 1-3. KOMPLET

Wcześniej o Jezusie mogliśmy przeczytać w powieściach Renana, Ricciottiego czy Ropsa. Jednak dopiero powieść Romana Brandstaettera zachwyciła czytelników atmosferą miejsca, czasu i tradycji żydowskiej.

Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa - Boga i Człowieka. Księga pierwsza, „Czas milczenia”, opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce od zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela do pobytu Jezusa na pustyni.

Księga druga, „Czas wody żywej”, to zapis dalszych wydarzeń aż do śmierci Jana Chrzciciela. Autor przedstawia tu pierwsze miesiące publicznego nauczania Jezusa i pierwsze zatargi z faryzeuszami.

W Księdze trzeciej, „Czas chleba i światła”, autor przedstawia zdarzenia pomiędzy ścięciem św. Jana Chrzciciela a ostatnim tygodniem życia Jezusa.

Dzieło kończy Księga czwarta „Pełnia czasu”, opowieść oparta na ewangelicznej relacji Jana. Nadchodzi godzina goryczy, lęku i opuszczenia: wydarzenia Wielkiego Tygodnia, ale po nim poranek Zmartwychwstania i Wniebowstąpienie.

Pisarz zawarł w powieści całe dotychczasowe doświadczenie literackie, swoje przeżycia religijne oraz żywą wiarę w Jezusa-Mesjasza.

Przed śmiercią wyznał:

Wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom upewnia mnie w przekonaniu, że moje "odejście" od judaizmu, moja ,,zdrada", jak to chcieliby widzieć niektórzy, nie jest odejściem w znaczeniu dosłownym. Ja dotykam obu krańców łuku. Ja czekam na ten wielki Most. Chciałbym postępować tak jakby mieszkał we mnie Bóg.

"Krąg biblijny" to jedna z najbardziej osobistych książek Romana Brandstaettera poświęconych tematyce biblijnej. Mieści się w nim prawie wszystko, czym pisarz żył i co napisał.

Brandstaetter opowiada o własnej historii poznawania Biblii, m.in. o tym jak uczył się czytać na Biblii Wujka oraz o relacjach ze swoim dziadkiem, który go wprowadzał w historie Biblii hebrajskiej i pozostawił mu duchowy testament.

W przedstawianej obecnie Czytelnikom książce znajduje się "Krąg biblijny", poszerzony o późniejsze eseje Pisarza: "Dęby patriarchy Izaaka", "Walka Jakuba z Bogiem", "Prorok Jonasz" oraz List do pani Zofii Cierniakowej.

Roman Brandstaetter (ur. 3 stycznia 1906 w Tarnowie, zm. 28 września 1987 w Poznaniu) - polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Znawca Biblii. Laureat wielu nagród literackich, takich jak: Nagroda Polskiego PEN Clubu za przekłady hebrajskie (1973), Nagroda Literacka miasta Poznania (1974), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1978), Nagroda im. Herdera (1987).

W 1987 r. przyjaciele Brandstaettera, m.in. Józef Andrzej Gierowski, podejmowali starania o nominowanie Jezusa z Nazarethu do literackiej Nagrody Nobla. Starania te przerwała śmierć pisarza.

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor: Roman Brandstaetter
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 1568
Wymiar [mm]: 170x240
EAN: 9788380430075
ISBN: 978-83-8043-007-5
ID: 366551

Zobacz również

Jezus z Nazarethu. Krąg biblijny. Tom 1-3. KOMPLET
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...