TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Matko Wolności módl się za nami. Modlitwy do Matki Bożej od Wykupu Niewolników

Ocena:
(1 opinii)

Cudowny obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników, zwanej także Świętojańską lub Matką Wolności, znajdujący się w kościele sióstr prezentek w Krakowie, pochodzi z początku XVI wieku i nosi cechy przełomu gotyku i renesansu.

Malowany jest techniką olejną na desce lipowej. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce.

W dwóch palcach prawej dłoni Matka Boża trzyma kwiat koniczyny. Złote tło obrazu pokrywają wytłaczane ornamenty.

Bogurodzica z troską i miłością patrzy na swoich czcicieli, szukających u Niej pomocy w trudnościach życia.

Tradycja podaje, że około 1577 roku książę Stanisław Radziwiłł, zwany Pobożnym, ofiarował obraz do kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, należącego do parafii mariackiej w Krakowie. W 1726 roku kościół ten został przekazany Zgromadzeniu Sióstr Prezentek.

W ciągu minionych prawie 400 lat odnotowano wiele łask i cudów wymodlonych przed tym obrazem.

Pierwszy z nich mówi o uwolnieniu w 1633 roku więźnia skazanego na śmierć. Po wezwaniu pomocy Najświętszej Maryi Panny kajdany same opadły mu z rąk. Dziękując za uwolnienie, zawiesił je w krakowskim kościele.

Jako wotum istnieją one w nim do dnia dzisiejszego. Od tego momentu Matkę Bożą Świętojańską zaczęto tytułować Matką Bożą od Wykupu Niewolników i szukać u Niej ratunku, gdy kajdany niewoli krępowały naród lub poszczególnych ludzi.

Tutaj 23 lutego 1684 roku modlił się król Jan III Sobieski, dziękując za zwycięstwo pod Wiedniem. Tutaj 24 marca 1794 roku klęczał Tadeusz Kościuszko, prosząc o pomoc w podjętej walce o wolność kraju.

Koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej dokonał 9 maja 1965 roku metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

Uroczystość tę połączono z tradycyjną procesją ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Podczas niej abp Karol Wojtyła nadał Bożej Rodzicielce z kościoła sióstr prezentek tytuł Matki Wolności.

Obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników wciąż cieszy się dużą czcią i szacunkiem wiernych z Krakowa i nie tylko. Przed nim wierni znajdują ukojenie i duchową wolność w swoim niełatwym życiu.

Przeżywana w 2015 roku 50. rocznica jego koronacji zachęca nas do dziękczynienia dobremu Bogu za dar Matki Jego Syna i do przyzywania Jej szczególnego wstawiennictwa w naszej walce ze złem i rozmaitymi zniewoleniami: od alkoholu, narkotyków, hazardu, przemocy, internetu, pornografii, itp.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

,bardzo dobra

Polecam dobra książka

autor opinii: Janina Bednarczyk

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Dehon
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 16
Wymiar [mm]: 105x145
EAN: 9788375193305
ISBN: 9788375193305
ID: 322015

Zobacz również

Matko Wolności módl się za nami. Modlitwy do Matki Bożej od Wykupu Niewolników
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...