TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Pamiętniki

Ocena:
(1 opinii)

Pamiętniki Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1882-1895) ze względu na swe walory literackie, piękną polszczyznę i niebagatelną wartość historyczną należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku. Autor daje w nich m.in. obraz tzw. ziem zabranych począwszy od lat trzydziestych XIX wieku, porusza sprawę spisku Konarskiego, opisuje studia w Moskwie, emigrację we Francji, przyjaźń z Juliuszem Słowackim, udział w powstaniu wielkopolskim 1848 roku, lutową i czerwcową rewolucję w Paryżu.

Część druga, obejmująca lata 1851-1883, tj. studia teologiczne w Żytomierzu i Petersburgu, pierwsze lata działalności duszpasterskiej, okres władania stolicą arcybiskupią w Warszawie oraz zesłanie, stanowi niezwykle cenne źródło historyczne, bo w tym czasie autor zajmował eksponowane stanowisko kościelne i polityczne i znalazł się w samym centrum wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym. Jako wielki patriota był jednocześnie – z motywów chrześcijańskich – przeciwnikiem powstania, co nie przysporzyło mu wówczas popularności zarówno w społeczeństwie, jak i wśród duchownych. Po represjach, jakie spadły na powstańców, opowiedział się zdecydowanie po stronie narodu i poniósł tego konsekwencje w postaci zesłania i utraty stanowiska.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Z. Szczesny Felinski Pamietniki

Smiem twierdzic, ze ksiazka Sw. Biskupa Pamietniki jest ponadczasowa. Radio Maria w odcinkach slownych publikuje o godz. 14,30 i staram sie aby kazdy odcinek sluchac. Piekna polszczyzna, napisana dowcipnie z wieloma przykladami z owczesnego zycia carskiej Rosji XIX w. Polecam wszystkim lubiacym ksiazki pisane przez wyjatkowych LUDZI. pozdrawiam.

autor opinii: Albert Dobrowolski

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Pax
Autor: abp Zygmunt Szczęsny Feliński
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 628
Wymiar [mm]: 170x245
EAN: 9788321118635
ISBN: 9788321118635
ID: 151929

Zobacz również

Książka wyróżniona Pamiętniki
67.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24h
  • Dostawa za jedyne 7.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...