TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Pełne zanurzenie

Ocena:
(1 opinii)

Książka Marcina Jakimowicza (ur. 1971), autora bestsellera "Radykalni", "Dziennika pisanego mocą" i "Dna" to 77 rozdziałów o zanurzeniu w Bożym miłosierdziu.

Recenzent miesięcznika "W drodze" napisał o poprzednich wydawnictwach: "Prowokacje, antyreklamy, odwodzenie od lektury mają ugodzić uśpione w samozadowoleniu sumienia porządnych katolików. Jakimowicz nie głaszcze i nie chwali, raczej chłoszcze prawdą".

Tym razem jest trochę inaczej. Choć napisane współczesnym żywym językiem teksty pełne są odniesień do współczesnej popkultury (wystarczy spojrzeć na tytuły: "Aniołowie lepsi niż Telekomunikacja", "Budzy to gbur", "Co wystaje spod nogi Matce Boskiej?", "AAA. Samotna pozna Pana" czy "Na wariackich papierach"), to Słowo Boże prowokuje autora "Pełnego zanurzenia", rezonuje w nim, drąży, płonie jak ogień. Jest żywe jak obosieczny miecz. Dlatego dotyka.

Książka prócz felietonów biblijnych, do jakich Marcin Jakimowicz przyzwyczaił Czytelników w poprzednich książkach, zawiera też zapierające dech w piersiach świadectwa.

"Chrześcijanie zrobili wszystko, aby wyjałowić Ewangelię; można powiedzieć, że zanurzyli ją w neutralizującym płynie (…) Religia stała się nieszkodliwa, spłaszczona, grzeczna i rozsądna - i przez to niestrawna" - te zdania Paula Evdokimowa stały się mottem nowej książki Marcina Jakimowicza "Pełne zanurzenie".

Rozważania Marcina idą pod prąd tendencji opisanej przez Evdokimowa - ukazują wiarę jako drogę fascynującą i jednocześnie niebezpieczną, wymagającą ryzyka, nawet wejścia w ciemność. Co może zrobić człowiek, który wobec tych niebezpieczeństw staje słaby i bezradny? Tylko zawierzyć, zanurzyć się w morzu Bożego miłosierdzia. Bo to ono przemienia nasze życie, tak jak przemieniło życie bohatera jednego z rozdziałów - Wieśka, byłego narkomana, mieszkającego obecnie w Medjugorie. Bóg usłyszał jego wołanie o ratunek z samego dna.

Książka pełna jest podobnych świadectw, czasem, jak w przypadku wspomnianej historii, zapisanych jako reportaż, innym razem ujętych w formę zbliżoną do felietonu. Osobny rozdział stanowią "Ziarna", krótkie rozważania Słowa Bożego, które ukazywały się w latach 2005-2006 na łamach Gościa Niedzielnego. Wszystkie teksty łączy niebanalny, czasami prowokujący język, którym Marcin opowiada o paradoksach wiary, i prawdziwa pasja, z jaką zgłębia jej tajemnice. Porusza osobisty charakter wielu tekstów, będących często zapisem słabości i zmagania się ze sobą. A przy tym autor nie stroni od humoru i z dystansem podchodzi do swojej osoby. Posłuchajmy: "<> - głaskały komentarze internautów. Odebrałem nagrodę. Po śmierci stanę z rękami obładowanymi nagrodami, które staną się dla mnie przerażająco ciężkim balastem". By zatem Marcina jeszcze bardziej nie obciążać, nie będę dodawał, że to naprawdę dobra książka.

Szymon Babuchowski, "Gość Niedzielny"

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

rewelacja, polecam z całego serca

autor opinii: Anna Zimoch

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Paganini
Autor: Marcin Jakimowicz
Ilość stron: 181
Wymiar [mm]: 120x194
EAN: 9788389049124
ISBN: 9788389049124
ID: 54910

Zobacz również

Pełne zanurzenie
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...