TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Podróż Bilba. Chrześcijańskie przesłanie Hobbita

Zapewne wielu czytelników książek J.R.R. Tolkiena wie, że był on katolikiem i że jego wiara była dla niego ogromnie ważna. Na pewno jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chrześcijańskimi ideami i symbolami przeniknięte są jego dzieła literackie.

Joseph Pearce, autor biografii Tolkiena, przeprowadził czytelnicze śledztwo, dzięki któremu udało mu się odkryć ukryte za bajkową fabułą i postaciami na wskroś chrześcijańskie przesłanie "Hobbita".

Z właściwym sobie mistrzostwem wskazuje czytelnikom tropy, po których mogą podążyć, aby dojść do pełnego zrozumienia dzieła genialnego pisarza. Dostrzegą wtedy, że "Hobbit" jest czymś o wiele więcej niż prostą opowiastką dla dzieci.

W najgłębszej warstwie znaczenia jest to bowiem opowieść o pielgrzymce ku łasce, o duchowym dojrzewaniu głównego bohatera, o jego inicjacji i przejściu od ignorancji do wiedzy oraz od mieszczańskich przywar do heroicznych cnót.

Zobaczą też, że "Hobbit" sugestywnie przedstawia tajemnicze działanie Boskiej Opatrzności i jest komentarzem do ewangelicznej maksymy: „gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”. Przekonają się, że do "Hobbita" można odnieść te same słowa, które Tolkien wypowiedział na temat "Władcy Pierścieni": że jest on „zasadniczo dziełem religijnym i katolickim”.

Śledząc wraz z autorem wędrówkę Bilba, uświadamiamy sobie, że "Hobbit" nie jest tylko bajką o zabiciu smoka pustoszącego baśniową krainę, że opowiada o czymś o wiele ważniejszym: o zabiciu smoka pustoszącego nasze własne dusze. Wyruszmy zatem śladami kudłatych stóp hobbita na czytelniczą pielgrzymkę i odnajdźmy skarb, jaki ukrył dla nas Tolkien w swojej powieści.

Joseph Pearce jest wykładowcą i pisarzem, autorem uznanych biografii chrześcijańskich pisarzy: "Tolkien. Człowiek i mit", "C.S. Lewis a Kościół katolicki", "Pisarze nawróceni. Inspiracja duchowa w epoce niewiary", "Sołżenicyn. Dusza na wygnaniu", "Wisdom and Innocence: A Life of G. K. Chesterton". Historię swego własnego nawrócenia na katolicyzm opisał w książce "Wyścig z diabłem. Moja droga od nienawiści rasowej do racjonalnej miłości".

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: eSPe
Autor: Joseph Pearce
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 228
Wymiar [mm]: 140x200
EAN: 9788374826617
ISBN: 978-83-7482-661-7
ID: 303468

Zobacz również

Podróż Bilba. Chrześcijańskie przesłanie Hobbita
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...