TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Trzy Najświętsze Hostie

Ocena:
(2 opinii)

Drugie wydanie książki Mieczysława Noskowicza, dodatkowo poddane redakcji językowej oraz uzupełnione o wprowadzenie i kolorowe fotografie z kościołów.

Gdyby zapytać statystycznego Polaka o cuda eucharystyczne, dowiemy się o głośnej ostatnio Sokółce, często odwiedzanym Lanciano, rzadziej o Orvieto i Sienie. Czasem mieszkaniec Poznania wspomni o cudownych trzech Hostiach, nieraz dodając, że to stara poznańska legenda. Czy rzeczywiście legenda?

Konsystorz Arcybiskupi Poznański w piśmie wystosowanym w dniu 6 czerwca 1916 r. do autora stwierdził, że książka „Najświętsze trzy Hostie” nie zawiera w sobie nic przeciwnego wierze świętej i dobrym obyczajom. Za pozwoleniem Władzy Duchownej Poznań, 4 maja 1926, L.dz. 3963/26

Książka stanowi poprawioną i uzupełnioną edycję książki Mieczysława Noskowicza „Najświętsze trzy Hostie” (wydanie 3). Tekst został poddany standardowej obróbce redakcyjnej: redakcji merytorycznej i językowej. W zakres pierwszej weszły takie poprawki jak: usunięcie lub poprawa drobnych błędów, zmiany dawnych nazw ulic i placów Poznania na współczesne (np. Butelska na Woźna) oraz uzupełnienia co do ważnych zdarzeń, które dotyczą naszych czasów (np. miejsca, gdzie obecnie znajdują się monstrancje).

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Książka opisuje historię wykradzenia trzech Hostii z jednego z poznańskich kościołów - historię o tyle wciągającą, że dotyczy wydarzeń przełomu XIV-XV w., a opisana jest bardzo zwyczajnie, żeby nie powiedzieć, współcześnie. Bez ubarwień i wyimaginowanych opisów, na podstawie dostępnych dokumentów i świadectw, autor nakreśla tło wydarzeń.
Niesprawiedliwie książka zyskała przydomek poznańskiej legendy, tymczasem elementów średniowiecznego podania jest w niej niewiele - prawdopodobnie idea sprzedaży dziełka opisującego cud eucharystyczny jest mniej opłacalna ekonomicznie niż opis legendarnej przeszłości :)

W niektórych recenzjach przeczytać można, że to książka zabarwiona antysemityzmem. Trudno go jednak faktycznie odnaleźć: Żydzi, ówcześni mieszkańcy Poznania, są nakreśleni różnorodnie, bez epitetów i negatywnego nastawienia, a jeśli starsi gminy żydowskiej, bezczeszczący Najświętszy Sakrament, stali się negatywnymi bohaterami (podobnie jak dwie Polki, które wykradzenia dokonały), wynika po prostu z tej historii. Sam autor zastrzega, ze jego celem nie jest wywoływanie nienawiści, a jedynie zwiększenie czci dla Sanctissimum.

Opowieść z pewnością, ze względu na szczegóły geograficzne, może być bardziej interesująca dla mieszkańców Poznania.
Generalnie jednak polecam miłośnikom przeszłości, zwłaszcza ziem polskich oraz wszystkim katolikom - jest to element naszej historii.

Wydanie kontrowersyjne

Mając okazję zapoznać się z wydaniem książki opracowanej w chyba 1916r. oceniam, że nowe wydanie swoimi dodatkowymi komentarzami zaciemnia wartość opisywanych wydarzeń, wzbudza wątpliwości w prawdziwość. Jest kolejnym krokiem grup żydowskich mających na celu zamazywanie prawdy.
Jeżeli jest możliwość i chęć wyrobienia sobie neutralnej opinii w poruszanej przez książkę historii, warto pominąć to wydanie i sięgnąć do tego z przed wojny. Można było ubogacić książkę korzystając z nowych technologii, rysunków, planów, zdj. z lotu ptaka a rezultacie powstała otoczka sabotująca. :-(

autor opinii: Paweł Olejniczak

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Rosemaria
Autor: ks. Józef Orchowski, Mieczysław Noskowicz
Rok wydania: 2000
Ilość stron: 152
EAN: 9788363110055
ISBN: 9788363110055
ID: 334980

Zobacz również

Trzy Najświętsze Hostie
17.49 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...