TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Żelazny Jan

Ocena:
(3 opinii)

Porywająca podróż przez mitologię, literaturę i psychologię w poszukiwaniu istoty męskości

Fascynująca opowieść o istocie męskości i męskiej inicjacji, ale także o problemach i wyzwaniach w życiu współczesnego mężczyzny. Jest nowoczesną, a zarazem bardzo starą wizją tego, co nazywamy męskością. Potwierdza siłę mitów i tradycji w przypominaniu i utrwalaniu odwiecznych prawd.

Robert Bly jest poetą, gawędziarzem, tłumaczem i wykładowcą. Za swoje poezje uzyskał wiele nagród, m.in. National Book Award oraz Robert Frost Medal w USA. Po premierze „Żelazny Jan” przez wiele miesięcy zajmował pozycję nr 1 na prestiżowych listach najpoczytniejszych nowości.

Opinie naszych Klientów (3 opinii)Napisz swoją opinię

Dzieło niezmiernego geniuszu...

Powiedzieć o książce R. Bly pt.: „Żelazny Jan”, że jest to dzieło niezmiernego geniuszu, to jeszcze powiedzieć o niej za mało... Punktem wyjściowym dla autora staje się baśń braci Grimm o tym samym tytule, którą poddaje niezwykle wnikliwej analizie. Pojawiają się tu zatem odniesienia nie tylko do psychoanalizy Freuda i psychologii głębi Junga czy twórczości Alice Miller, uznanej autorki książek o tematyce psychologii dziecięcej, ale także do najwybitniejszych arcydzieł literatury światowej. Wystarczy tylko wspomnieć Szekspira, Kafkę, Lorcę, Rilkego, Yeatsa, etc. Jednak okazuje się, że przestrzeń psychologiczno-literacka jest dla R. Bly niewystarczająca, ponieważ zabiera on nas także do krainy baśni, mitologii i legend. Autor równie swobodnie porusza się zarówno w mitologii greckiej jak i skandynawskiej, indyjskiej, czy egipskiej. Ale i na tych tematach Bly nie poprzestaje, bowiem omawia też kwestie związane z antropologią, odsyłając nas do obrzędów ludowych plemion afrykańskich, czy Indian z Ameryki Południowej. Z takiej perspektywy niniejsza książka może się wydać nudnym popisem szerokiej i wszechstronnej wiedzy jakiegoś erudyty, który nie miał nic lepszego do roboty jak tylko z prostej opowieści dla dzieci stworzyć utwór na miarę drugiego „Fausta” Goethego... Jednak nic bardziej mylnego... „Żelaznego Jana” czyta się bowiem z zapartym tchem i z wypiekami na policzkach (jak najlepszą powieść kryminalną). Za pomocą metaforyki baśni autor przewierca naszą psychikę na wskroś, jak wytrawny psychiatra, i (kontynuując myśl Bruna Bettelheima) daje dowód jej niezwykle oczyszczającej a także uzdrawiającej mocy. Po przeczytaniu niniejszej książki czytelnik odczuwa nie tylko katharsis, dzięki któremu odzyskuje wewnętrzny spokój, ale także jest bogatszy o nową wiedzę i wreszcie – z pełnym przekonaniem – może stwierdzić, że – idąc za radą Apollina – poznał samego siebie. Na koniec pragnę zauważyć, że chociaż pozycja adresowana jest przede wszystkim do męskiego czytelnika, w końcu opowiada o jego inicjacji i dojrzewaniu, to jednak uniwersalność tej książki polega na tym, że jej lektura okaże się równie fascynująca i odkrywcza także dla kobiet.

autor opinii: Alicja Widera

,,Żelazny Jan"

fajna książka-bardzo współczesna i ciekawa-polecam dla zagubionych

autor opinii: lena kasińska

Żelazny Jan - opinia pozytywna

Witam,
książka niełatwa w odbiorze, przedstawia potrzebę męskej inicjacji w szerszym konteście niż chrześcijańskie Dzikie Serce - ale pamiętajmy, że Eldredge inspirował się dziełem Bly'a.
Podoba mi się nawiązanie do świata baśni, mitologii i czerpanie z tradycji dawnych kultur w celu wydobycia esencji męskości.
Autor często pisze językiem poetyckim.

Książkę mogę polecić, ale nie jest to pozycja na jeden weekend, to raczej garść (albo nawet - wór) tematów do rozmyślań i dyskusji.
Pozdrawiam

autor opinii: Tomek Kamiński

Informacje techniczne

Oprawa: Twarda z obwolutą
Wydawca: Zysk i S-ka
Autor: Robert Bly
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 388
Wymiar [mm]: 135x205
EAN: 9788381161176
ISBN: 9788381161176
ID: 390390

Zobacz również

Żelazny Jan
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...