TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Gasnące słońce. Powieść z czasów Marka Aureliusza

Ocena:
(2 opinii)

Wśród dogasających świateł cywilizacji antycznej przyszło panować cesarzowi Markowi Aureliuszowi. Postępujący rozkład państwowości, coraz gorętsza atmosfera gmin chrześcijańskich, druzgocący upadek moralności w cesarstwie rzymskim i wreszcie bunty wojowniczych plemion germańskich tworzą koloryt powieści, stanowiącej barwne świadectwo epoki. Pośród niezliczonych intryg, bitewnego zgiełku, na tle nieustającego wyścigu po pieniądze i władzę, rodzi się gotowa przetrwać wszystko miłość ...

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Ponadczasowy traktat historiozoficzny

"Barwne świadectwo tamtej epoki" to zamało powiedziane, ta powiesć-traktat (o niezwykle wciągającej fabule) to perfekcyjne, lustrzane odbicie naszej cywilizacji i pokazanie, że mechanizmy upadku całej cywilizacji zawsze były podobne! Przeczytajcie i zobaczcie w jakiej sytuacji znajduje się nasza cywilizacja Rzymsko Katolicka! Teodor Jeske-Choiński patrząc ponad tysiąc lat wstecz przewidział co się z nami stanie za sto lat! Oczywiście powieść była zakazana przez komunistów, czego się bali?

autor opinii: Paweł

Marcus Aelius Aurelius Verus

Książka "Gasnące słońce. Powieść z czasów Marka Aureliusza" Jeske-Choińskiego napisana u schyłku XIX wieku(1895)może zachwycić nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Autor przedstawia tło rządów ostatnich niemal Antoninów : Marka Aureliusza i Lucjusza Verusa - okres wojen z Kwadami, Markomanami, Sarmatami (lata 167 - 175 po Chrystusie).
W całym szeregu poruszanych problemów należy wspomnieć przede wszystkim o:
-kondycji moralnej społeczeństwa Imperium
- zagrożeniu ciągłości kulturowo- historycznej elit rzymskich
- zjawisku przenikania się warstw społecznych: awansów, degradacji
- sile chrześcijaństwa traktowanego wówczas jako "wschodni zabobon"
- i - co zrozumiałe - historii miłości wplecionej w sprawy publiczne, kwestii wyboru dobra indywidualnego czy wspólnotowego

Całość podana jest w świetnym stylu, akcja przebiega w sposób niezwykle spójny, co sprawia, iż powieść "pożera się" w ciagu kilkunastu godzin. Autor umiejętnie żongluje argumentami stron, próżno szukać tu jasnych recept, przejaskrawień, czy upsrawiedliwień.

Osobną sprawą pozostaje amnezja, która przykryła twórczość Jeske- Choińskiego, notabene podobnie do większości pisarzy konserwatywnych. Umierając w wolnej Polsce cieszył się ogromną popularnością wśród elit intelektualnych Europy Zachodniej, jednakże ponowoczesność na tyle skutecznie zatarła o nim pamięć, że na Zachodzie Syzyfowym wysiłkiem byłoby poszukiwanie jego książek. Jakże może to dziwić, gdy nawet w Ojczyźnie zapomniano o nim już w okresie II RP (wielu badaczy literatury upatruje jako przyczynę tego obiegu spraw flirt Jeske- Choińskiego z Endecją, warto pamiętać, że w Polsce Ludowej nie pamiętano o J.Piłsudskim, a co dopiero o R.Dmowskim, którego pisma wznowiono dopiero w latach przełomu 89/90). Należy przywrócić uznanie dla tak wybitnych pisarzy, których dorobek wydaje się bezdyskusyjny, właśnie poprzez czytanie, czytanie i... czytanie takich dzieł jak to!
GORĄCO POLECAM

Post Scriptum. Warto "wysyłać sygnały" wydawnictwu Polwen, aby decydowało się na więcej wznowień tegoż autora.


autor opinii: Dawid Kulpa

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Polwen
Autor: Teodor Jeske-Choiński
Ilość stron: 523
Wymiar [mm]: 125x195
EAN: 9788389862105
ISBN: 83-89862-10-7
ID: 17921

Zobacz również

Gasnące słońce. Powieść z czasów Marka Aureliusza
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...