TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

I boję się snów

Ocena:
(22 opinii)

Wspomnienia autorki z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie była więziona w latach 1941-1945. Książka zawiera opisy bestialskich eksperymentów medycznych, którym poddawane były młode więźniarki, w tym także autorka. Wśród doświadczeń poniżenia, pogardy i wrogości wspomina niosące nadzieję przejawy solidarności i serdeczności, które pomogły w zachowaniu człowieczeństwa w tak nieludzkich warunkach.

Nowe wydanie książki zostało uzupełnione o zapiski Autorki z 1945 r., a odnalezione w 2008 r.

Wanda Półtawska - doktor medycyny, zdobyła drugą specjalizację w dziedzinie psychiatrii. Jej działalność, zarówno zawodową, jak i społeczną, określa światopogląd chrześcijański, pełen miłości, akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka. Kieruje Instytutem Teologii Rodziny przy PAT w Krakowie; członek Papieskiej Rady Rodziny oraz Papieskiej Akademii "Pro Vita".

Opinie naszych Klientów (22 opinii)Napisz swoją opinię

Ksiazka bardzo dobra ksiazka.Jednym slowem trzeba przeczytac.

autor opinii: Iza

Polecam! Książka dla osób, które myślą że mają źle na tym świecie w dzisiejszych czasach. Uczy pokory!

autor opinii: Kasia Gliszczyńska

Polecam

Wzruszająca. Ucząca pokory.
Polecam.

autor opinii: Jola Ł.

Polecam

Książka dla tych co chcą poznać II Wojnę Światową z perspektywy jednostki

autor opinii: Anna

Przejmująca opowieść

Dr. Wanda Półtawska ma lekkie pióro, książkę czytało się jednym tchnieniem. Jej umiejętności pisarskie połączone z realizmem przeżyć są mieszanką wybuchową. Polecam każdemu, bo to historia, którą warto znać.

autor opinii: Edyta K.

Wzruszajaca...

Ksiazka godna polecenia. Wzruszajaca opowiesc o przezyciach z obozu koncentracyjnego,w ktorym przeprowadzano eksperymenty medyczne. Ksiazka ma forme pamietnika. Autorka w sposob poruszajacy przedstawila swoje przezycia,doznania i mysli... Polecam wszystkim!

autor opinii: Anna Skotnicka

Świetna

Książkę czytała moja żona jest nią zachwycona polecam

autor opinii: Dariusz

Bezcenna

Do głębi poruszająca książka o morderczych trudach i przeciwnościach życia młodziutkiej Wadny Półtawskiej. Daje siłę, nadzieję, mimo wszystko wiarę w miłość, wielkość i godność człowieka. Gorąco polecam

autor opinii: Anna K.

I boję sie snów.

bardzo wciągająca lektura. Przeczytałam jednym tchem. szczerze polecam.

autor opinii: Anna Borowik

Powaliła mnie na kolana...

Pani Wanda Półtawska to Kobieta, której należy się wielki szacunek i podziw, że wytrzymała ten obóz i to straszne cierpienie z taką godnością i z wielką siłą się po tym podźwignęła do życia. Pani Wando, jest Pani dla mnie Świętą!

autor opinii: Bożena Stryjewska

ZMIENIAJĄCA PERSPEKTYWĘ

Książka, której treść zmienia widzenie świata. Lektura bardzo wciągająca.
Ja przeczytałam ostatnie wydanie - to z opisami dotyczącymi doświadczenń powojennych a nawet współczesnych. Trudno zrozumieć to co dzieje się wokół nas, w sensie współczesnej historii, jeśli nie ma się świadomości, którą daje właśnie ta lektura.
Język bardzo wyważony i stroniący od sensacji, autorka nikogo też nie atakuje. Opisuje swoje doświadczenia, a są to doświadczenia bardzo mądrej i spostrzegawczej kobiety.

autor opinii: Hanna Rzadkiewicz

wspaniala, poruszajaca ksiazka

ksiazka o nieludzkim traktowaniu ludzi w obozach, ale tez o tym, jak mimo tego zachowac czlowieczenstwo i godnosc.

autor opinii: Marta

szczerze polecam

Panią Wandę Półtawską okryłam zbyt późno w moim życiu, czego żałuję, i postanowiłam przeczytać wszystkie jej książki.
"I boję się snów" dla mnie ma wartość historyczną, ale także ukazuje jak silny może być człowiek w obliczu śmierci i jak trudno być CZŁOWIEKIEM w obliczu śmierci.
Polecam wszystkim.

autor opinii: Ewa Krzyżaniak

warto!

Ksiązka bardzo wciągająca, szybko się czyta. Treść skupiona jest bardziej na wewnętrznych przeżyciach bohaterki niż na samych opisach, ale mimo, to jest wstrząsająca.

autor opinii: Sylwia

dobra ksiażka

książka do przeczytania jednym tchem,trudno się oderwać. bez epatowania okrucieństwem a jednak bardzo szczera i precyzyjna,absolutnie polecam

autor opinii: Aneta Piliszek

**

To jedna z tych książek, które należy przeczytać. Ważna lektura, której nie polecam czytać wieczorem (jak wskazuje sam tytuł).

autor opinii: J. M.

Pożeraczka czasu, i dobrze :)

Zdecydowanie polecam wahającym się Czytelnikom. W dziedzinie literatury obozowej jest to prawdziwa perełka - wspomnienia pisane nieszablonowo, boleśnie i zadziwiająco szczerze (takie mam wrażenie), bez pomijania niewygodnych i "niezgrabnych" wydarzeń, z zachowaniem takiego dystansu, jaki jest możliwy z punktu widzenia osoby w pewnym sensie naznaczonej przez historię i skłonnej do głębokiej refleksji i analizowania tego, co widzi i czego doświadcza. Jest to jedna z tych książek, które pochłania się o kazdej porze dnia, wykorzystując wszystkie możliwe chwile, zerkając w tekst podczas mieszania zupy i podczytując podczas nocnego karmienia dziecka, nosząc ją w torebce "na wypadek, gdyby trzeba było poczekać gdzieś na coś choćby pięć minut" - taka książka, dla której świetny film czy miękka poduszka po męczącym dniu to żadna konkurencja:) Polecam raz jeszcze.

autor opinii: Justyna Szychowska

Lekcja człowieczeństwa

Książka w bardzo prostych słowach i bez zbędnego patosu opowiada o losie polskich kobiet umieszczonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbruck, na których Niemcy dokonywali eksperymentów medycznych. Jak w takich warunkach zezwierzęcenia i nieludzkiego cierpienia pozostać człowiekiem i zachować należną mu godność? Polecam nie tylko osobom zainteresowanym historią.

autor opinii: Marcin Pogonowski

Studium człowieka

"I boję się snów" Pani dr. Wandy Półtawskiej to nie tylko zapis traumatycznych wspomnień z okresu pobytu w obozie koncentracyjnym, ale także doskonałe studium etyczne i antropologiczne, stawiające pytania i formułujące wnioski dotyczące kondycji człowieczeństwa w okresie II wojny światowej.

Myślę, że to także przestroga dla potomnych będąca jednocześnie świadectwem doświadczenia apogeum zła i tyranii. To świadectwo o dehumanizacji człowieka i postrzegania go w kategorii przedmiotu i "królika doświadczalnego".

Książka Pani Półtawskiej stanowi także dowód siły wiary w Boga i jest lekcją pokładania w Nim nadziei w czasach bezsensu.

autor opinii: Artur Kołodziejczyk

ksiazka lekka latwa i przyjemna:) jednak wydaje mi sie ze autorka troche mija sie z prawda..za kazdym razem sprzeciwiala sie ssmanom i aufzejerkom..nigdy nie zostala za to bita ani karana to troche nieprawdopodobne

Książka ta wpadła mi w rece zupełnie przypadkowo:)Wybrałam się do sklepu żeby kupic pamiatke do Bierzmowania dla mojego siostrzenca i rzuciła mi się w oczy własnie ta książka.
Przeczytałam ja w jeden dzień.Byłam naprawdę pod wrażeniem ile Ci ludzie przeszli,to fakt nikt kto tego nie przezył nie jest wstanie sobie tego wyobrazić.Ale na ile moja wyobraźnia mi pozwoliła w czuć się w życie tych ludzi na tyle staram się ocenic to co przeczytałam.
I pomyslec,że czasem ludzie narzekają w tych czasach na swój los,a co mieli powiedziec ludzie zyjąc w obozach i momo wszystko tak bardzo chcieli żyć.
Chyle czoło dla tych ludzi i dziekuje Pani Wandzie Połtawskiej za to ,że postanowiła przelać swoje przezycia na papier.Dziekuje.

mi osobiscie ksiażka się bardzo podobała.Uważam,że warto ja przeczytac by dowiedziec sie czegos io histori naszych przodkow o przezyciach naszych przodków w obozie.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Edycja Świętego Pawła
Autor: Wanda Półtawska
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 216
Wymiar [mm]: 125x195
EAN: 9788374246118
ISBN: 9788374246118
ID: 10794

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Książka wyróżniona Zajrzyj do książki I boję się snów I boję się snów
19.95 zł
15.80 zł
Oszczędzasz 4.15 zł (21%)
  • Wysyłamy w ciągu 3-5 dni
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...