TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Kamienie wracają nocą. Wspomnienia więźnia politycznego z okresu stalinowskiego

Wspomnienia więźnia politycznego z okresu stalinowskiego skazanego w 1950 r. za przynależność do nielegalnej organizacji Młode Wojsko Polskie. Poruszające świadectwo losu młodego Polaka-patrioty w stalinowskich czasach pogardy.

Krzysztof Czerwiński bez patosu, niezwykle rzeczowo, a nawet – kiedy to w ogóle możliwe – z humorem opisuje swoje doświadczenie młodocianego więźnia, ofiary sadystycznego systemu prześladowań. Ten właśnie spokój narracji w zestawieniu z dramatyzmem opisywanej sytuacji jest jedną z wielkich wartości tej ważnej książki.

To lektura dla dzisiejszych uczniów i dla tych, którzy jeszcze tamten czas pamiętają.

Wspomnienia więzienne Krzysztofa Czerwińskiego, ucznia szkoły średniej w Staszowie, uwięzionego w związku z zaangażowaniem w działalność konspiracyjnej organizacji „Młode Wojsko Polskie”, są szczególnym świadectwem tamtych czasów.

Warty podkreślenia jest realizm przekazu, z jakim Autor przedstawia swój pobyt w więzieniu w Strzelcach Opolskich (w tym zwłaszcza pracę w kamieniołomie tamtejszego obozu pracy) oraz areszcie Urzędu Bezpieczeństwa w Opolu. Obrazuje w nim w pełni realia życia codziennego młodego człowieka pozbawionego wolności w czasach stalinowskich.

Ciekawym aneksem są także informacje o powrocie Autora do życia na wolności, w warunkach odbudowującego się ze zniszczeń wojennych dopiero w latach 50-tych małego miasteczka. Całość przenika dystans do rzeczywistości, w jakiej przyszło mu żyć, i humor, z jakim ją znosił. Bez zbędnego patosu.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo AA
Autor: Krzysztof Czerwiński
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 192
Wymiar [mm]: 140x200
EAN: 9788378647683
ISBN: 978-83-7864-768-3
ID: 300710

Zobacz również

Kamienie wracają nocą. Wspomnienia więźnia politycznego z okresu stalinowskiego
19.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...