TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Komentarz do Księgi o przyczynach. Seria: Biblioteka klasyków filozofii

Komentarz Tomasza z Akwinu do "Liber de causis" (Księgi o przyczynach) to na pozór typowy wytwór średniowiecznej tradycji komentowania tekstów. Typowość ta jednak w tym wypadku jest wyjątkowo skomplikowana, dziełko bowiem, którego polski przekład trafia po raz pierwszy do Czytelnika, ma niezwykłą, wielowarstwową genezę.

"Księga o przyczynach" uznawana była przez stulecia za dzieło Arystotelesa, swoiste podsumowanie "Metafizyki". Tomasz jednak odkrył, że były to raczej wypisy z "Elementów teologii" neoplatonika Proklosa, opatrzone arabskim komentarzem. Wokół problemu autorstwa "Liber de causis" narosła ogromna literatura, potęgując efekt komentarza do komentarza do komentarza, którym jest tekst Tomasza.

Dzięki tej złożonej genezie i konstrukcji powstało dzieło wyjątkowe pod względem filozoficznym. Przedmiotem analizy jest tu esse, którego rozumienie i przekład są dość problematyczne - bywa tłumaczone jako bytowanie, istnienie lub byt. Czytelnik jest świadkiem, jak Tomasz buduje swoją własną teorię bytu na przecięciu wielu dyskursów. Zderza się tu tradycja Platona i Arystotelesa, spotykają się elementy sobie obce, a nawet wrogie: idee arystotelesowskie, chrześcijańskie, monoteistyczne z neoplatońskimi, pogańskimi, politeistycznymi, a także z arabskimi. Łączą się różne czasy - klasyczny okres helleński, schyłkowa faza filozofii greckiej, stulecia średniowiecza. Na tym bogatym podłożu Tomasz z Akwinu wypracowuje swoją metafizykę bytu.

Tomasz z Akwinu (1225-1274), wybitny filozof chrześcijański i uczony dominikanin, zaliczany do Doktorów Kościoła katolickiego. Początkowo potępiony, został w końcu kanonizowany, a w roku 1879 w encyklice "Aeterni Patris" jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła katolickiego. Wykładał w Paryżu, Florencji i Neapolu. Zajmował się także naukami przyrodniczymi.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor: św. Tomasz z Akwinu
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 196
Wymiar [mm]: 123x187
EAN: 978830116433101
ISBN: 9788301164331
ID: 185336

Zobacz również

Komentarz do Księgi o przyczynach. Seria: Biblioteka klasyków filozofii
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...