TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę

Porywające rozważania nad znaczeniem Jezusowego wezwania "To czyńcie na moją pamiątkę", których punktem wyjścia jest wielkoczwartkowy obrzęd obmywania nóg, nazywany mandatum.

Autor pokazuje, że nie jest to nakaz celebrowania jakiegoś kolejnego religijnego rytuału przez kastę kapłanów, ale skierowane do każdego z chrześcijan wezwanie do stania się nowym człowiekiem. Człowiekiem, którego charakteryzować będzie postawa wyrażona może najpełniej w zaskakującym i szokującym dla uczniów geście Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Jaka treść kryje się ostatecznie w wypowiedzianych przez Chrystusa słowach: "To czyńcie na moją pamiątkę"? Co to tak naprawdę znaczy? Czy chodzi jedynie o to, aby "odprawiać Mszę świętą", czy także o to, aby Eucharystia sprawiała w nas to, do czego została ustanowiona? Czy chodzi tylko o święte obrzędy? Jeśli tak, to dlaczego Jan w ogóle nie zamieścił opisu tego obrzędu - opisu ustanowienia Eucharystii?! Jak przeżył ten obrzęd Jezus i jak przeżyli go Jego uczniowie?

Przeczuwamy, że chodzi tu o coś więcej niż obrzęd. Tu chodzi o nowego człowieka. Eucharystia uzdalnia człowieka do przyjęcia nowej postawy względem bliźniego - postawy służby. Bez takiej przemiany - nie ma Eucharystii; nie ma pamiątki Pańskiej.

Fragment książki

Bp Grzegorz Ryś jest uznanym rekolekcjonistą, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, wykładowcą historii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, autorem kilku książek, m.in. wydanych w wydawnictwie Espe: Rut Moabitka. Krewna Boga, Ecce Homo i Brat Albert. Inspiracje.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: eSPe
Autor: bp Grzegorz Ryś
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 104
Wymiar [mm]: 125x190
EAN: 9788374825924
ISBN: 9788374825924
ID: 273014

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...