TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę

Ocena:
(4 opinii)

Porywające rozważania nad znaczeniem Jezusowego wezwania "To czyńcie na moją pamiątkę", których punktem wyjścia jest wielkoczwartkowy obrzęd obmywania nóg, nazywany mandatum.

Autor pokazuje, że nie jest to nakaz celebrowania jakiegoś kolejnego religijnego rytuału przez kastę kapłanów, ale skierowane do każdego z chrześcijan wezwanie do stania się nowym człowiekiem. Człowiekiem, którego charakteryzować będzie postawa wyrażona może najpełniej w zaskakującym i szokującym dla uczniów geście Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Jaka treść kryje się ostatecznie w wypowiedzianych przez Chrystusa słowach: "To czyńcie na moją pamiątkę"? Co to tak naprawdę znaczy? Czy chodzi jedynie o to, aby "odprawiać Mszę świętą", czy także o to, aby Eucharystia sprawiała w nas to, do czego została ustanowiona? Czy chodzi tylko o święte obrzędy? Jeśli tak, to dlaczego Jan w ogóle nie zamieścił opisu tego obrzędu - opisu ustanowienia Eucharystii?! Jak przeżył ten obrzęd Jezus i jak przeżyli go Jego uczniowie?

Przeczuwamy, że chodzi tu o coś więcej niż obrzęd. Tu chodzi o nowego człowieka. Eucharystia uzdalnia człowieka do przyjęcia nowej postawy względem bliźniego - postawy służby. Bez takiej przemiany - nie ma Eucharystii; nie ma pamiątki Pańskiej.

Fragment książki

Bp Grzegorz Ryś jest uznanym rekolekcjonistą, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, wykładowcą historii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, autorem kilku książek, m.in. wydanych w wydawnictwie Espe: Rut Moabitka. Krewna Boga, Ecce Homo i Brat Albert. Inspiracje.

Opinie naszych Klientów (4 opinii)Napisz swoją opinię

super !!!

Polecam dla tych którzy chcą zglebić tajemnicę jaką w sobie zawiera umycie nóg uczniom przez naszego Zbawiciela .

autor opinii: Anna złotnik

Polecam!

Doskonale pomaga przygotować się do owocnego przeżycia Triduum Wielkanocnego. Przede wszystkim opisuje i wyjaśnia obrzęd obmycia nóg ale nie tylko. Prosty język, bez zbędnej przesady. Na prawdę polecam z całego serca.

autor opinii: Justyna

Mandatum

Mandatum
Co tak naprawdę kryje się za obrzędem obmycia nóg często odbieranym jako jedna ze scen do odegrania w Wielki Czwartek, ‘jako pobożny teatr’? Oto biskup odgrywa to co Chrystus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy. Autor zwraca uwagę, że liturgia to nie teatr, nie chodzi o to żeby coś odgrywać, na coś się gapić. Chodzi tu o coś więcej niż obrzęd. A o co? odpowiedź można znaleźć w tych rozważaniach. Ponadto uwagę zwraca realnie przedstawiona rola kapłana: ‘Kapłan może być ostatnim grzesznikiem, ale kiedy mówi: To jest ciało moje, to jest to ciało Chrystusa. Sakramenty nie są sprawowane na mocy tego że ich szafarz jest święty. Obrzęd obmycia nóg stanowi punkt wyjścia do dogłębnej interpretacji wezwania: ‘to czyńcie na moją pamiątkę’. Fragment: ‘Słowo ma moc oczyszczania,głęboko wnika w człowieka. Słowo przemienia. Jest potrzebne abyśmy zrozumieli znaki. Słowo trzeba nie tylko rozumieć ale i wypełniać: To czyńcie na moją pamiątkę.’ W książce można również znaleźć rozważania o roli Boga w życiu człowieka. Fragment: ’Starożytni chrześcijanie trwali na Eucharystii tak długo jak długo czas na to pozwalał, nie dlatego że byli pobożniejsi I chcieli więcej z siebie dać, oni mieli świadomość z tego ile zyskują. Człowiek który chce służyć Bogu ostatecznie odkryje że tak naprawdę to Bóg służy jemu. Bóg jest tym który od siebie wymaga znacznie więcej niż od nas. Abrahamowego syna oszczędził, a własnego nie.’

autor opinii: Anna

Bdb

Uwielbiam tą książkę (jak każdą książkę wielkiego autora jakim jest Ks. bp Grzegorz Ryś)
Dla mnie,książka i jej rozważania, jej treść bardzo wartościowa !! , czyta się bardzo dobrze. Kupiłem już kilka książek bpa Rysia i wiem, że nigdy nie będę tego żałował !!

autor opinii: Przemysław Sarna

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: eSPe
Autor: bp Grzegorz Ryś
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 104
Wymiar [mm]: 125x190
EAN: 9788374825924
ISBN: 9788374825924
ID: 273014

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...