TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa

Aileen Orr przedstawia historię niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek, opisując jego drogę od Persji po Szkocję i służbę w polskim wojsku.

Obszerny epilog napisany przez Neila Aschersona podkreśla zasługi Polaków w walce z III Rzeszą.

W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka.

Wojtek - bo tak nazwano zwierzaka - pełniący początkowo rolę maskotki, szybko awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego wojskowy stopień i numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy.

Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.

Po zakończeniu wojny Wojtek wraz ze swymi towarzyszami broni przybył do Szkocji. Syryjski niedźwiedź szybko odnalazł się w nowych warunkach i - zanim przeprowadził się na stałe do edynburskiego zoo - stał się powszechnie znanym członkiem lokalnej społeczności.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Replika
Autor: Aileen Orr
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 312
Wymiar [mm]: 130x200
EAN: 9788376744810
ISBN: 9788376744810
ID: 333954

Zobacz również

Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...