TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Nowy wspaniały świat

Ocena:
(2 opinii)

"Nowy wspaniały świat" to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów.

Czy ten "wspaniały świat", w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Naprawdę warto mieć ją w swojej biblioteczce :P

Długo zbierałem się za przeczytanie tej antyutopii, po trzykrotnej lekturze Roku 1984 - Orwella w końcu zabrałem się za Huxleya :)
Książka, którą nie poddaje się prostej definicji, bez wątpienia wyjątkowa.
Mnie bardzo zaciekawiła, podczas czytania zestawiałem jej treść ze współczesnością i niestety w wielu aspektach moralnych znalazłem wiele podobieństw.
Książka Napisana ponad 80 lat temu! niezwykła wyobraźnia autora klasa sama w sobie książkę polecam każdemu. Jednak mam nadzieję, że nasza przyszłość nie będzie pozbawiona wszelkich emocji i uczuć począwszy od Miłości a skończywszy na żalu i samotności...

autor opinii: Piotr Kowalski

To trzeba przeczytać!

Czy to możliwe, że w latach 30 XX w. pewien pisarz stworzył powieść, której rzeczywistość wydaje nam się współcześnie tak przerażająco prawdziwa, tak aktualna, tak doskonale wpasowująca się w trendy zachowań, które agresywnie się teraz promuje, że podczas jej czytania, ma się niemal ciarki na plecach? Niestety tak. Początek „Nowego wspaniałego świata” jest w istocie przerażający. Traktowanie rodziny jako zagrożenia, nienaturalne sposoby rozrodu, programowanie dzieci już od lat najmłodszych w celu wychowania ich na jak najlepszych i najmniej sprawiających kłopotu obywateli, pozbawione miłości niezobowiązujące kontakty seksualne (każdy należy do każdego), powszechne przyjmowanie otępiających narkotyków, paniczny strach przed starością oraz paniczny strach (władzy) przed samodzielnym myśleniem, postawienie w miejscu Boga własnych bożków oraz „Wspólność, Identyczność, Stabilność” jako sztandarowe hasła społeczeństwa – tak właśnie wygląda świat przedstawiony w tej książce. Sposób jego organizacji to w istocie najlepszy horror. Jest to fantastyka zmuszająca nas do najgłębszej refleksji nad stanem naszego ducha, stanem naszego społeczeństwa i tego, do czego zmierza świat. Powtórzę jeszcze raz: to trzeba przeczytać!

autor opinii: Małgorzata

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Muza
Autor: Aldous Huxley
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 254
Wymiar [mm]: 125x190
EAN: 9788377580271
ISBN: 978-83-7758-027-1
ID: 194309

Zobacz również

Nowy wspaniały świat
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...