TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Operacja Chusta

Ocena:
(2 opinii)

Druga połowa XXI wieku. Europą rządzi wszechwładna policja polityczna walcząca z fundamentalizmem religijnym. Papież, wypędzony z Rzymu, przebywa na emigracji w Afryce. Katolicy zepchnięci do gett na przedmieściach miast pogodzili się ze swoim losem... Jedyną ich otuchą jest chusta z wizerunkiem Chrystusa, święta relikwia, którą przechowują warszawscy kapucyni. Pewnego dnia władze postanawiają zarekwirować chustę. Przeszkadza im zakonnik, który porywa relikwię i ucieka z nią do Afryki...

Debiut prozatorski Tomasza P. Terlikowskiego to błyskotliwie napisana powieść theological fiction, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzymająca w napięciu, nieustannie konfrontująca czytelnika z pytaniami o przyszłość Kościoła i Europy.

Posępna przyszłość religii w liberalno-lewicowej Europie to zasadniczy temat napisanej z wielkim rozmachem debiutanckiej powieści Tomasza P. Terlikowskiego. Konwencja futurystycznej antyutopii - wyraźnie odwołująca się do "Roku 1984" George'a Orwella czy "Nowego wspaniałego świata" Aldousa Huxleya - zostaje spolszczona i schrystianizowana. Jest to przede wszystkim powieść o wierze, nawróceniu i świadectwie. Terlikowski - nigdy przecież letni - i tym razem wywoła ogromne emocje. Często podziwiam trafność diagnoz Terlikowskiego. Tym razem chciałbym, żeby się mylił.

Dariusz Karłowicz

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

dno zostało przebite

To parodia, nie literatura. Najważniejsze problemy współczesnego świata to dla Terlikowskiego równouprawnienie kobiet i mniejszości - wizja człowieka ogarniętego obsesją. Właściwie to nie dziwi, w końcu autor jest znany ze swojej działalności, dlaczego więc książka miałaby być wolna od tych obsesji. Ideologiczne i artystyczne dno.

autor opinii: Ryszard Niwiński

Książka, która otwiera oczy

Obydwoje z mężem byliśmy pod wrażenie tej pozycji. Napisana w sposób trzymający w napięciu, szybka, wartka akcja, a ponadto jest to lektura uwrażliwiająca na zmanipulowaną krytykę i walkę z Chrześcijaństwem współczesnego świata. Książka niesamowita ale chciałabym wierzyć, że nie jest to wizja prorocza aczkolwiek rozsądek i logika podpowiada niestety inaczej.

autor opinii: Małgorzata Jasnos

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Fronda
Autor: Tomasz P. Terlikowski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 258
Wymiar [mm]: 140x200
EAN: 9788362268047
ISBN: 978-83-62268-04-7
ID: 168246

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Operacja Chusta Operacja Chusta
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...