TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Pseudo-Dionizy Areopagita. Chrześcijanin i platonik

Pseudo-Dionizy Areopagita to tajemniczy autor z przełomu V i VI w., którego prawdziwego imienia nie znamy. Jednak jego pisma wywarły olbrzymi wpływ na kształtowanie się teologii i mistyki zarówno we wschodnim, jak i zachodnim chrześcijaństwie. Oparł on swoją teologię na greckim systemie filozoficznym - neoplatonizmie.

Wzajemna relacja myśli neoplatońskiej i chrześcijańskiej w pismach Pseudo-Dionizego stała się więc zagadnieniem gruntownie analizowanym w literaturze przedmiotu. Nowe spojrzenie na ten problem przedstawia Autor niniejszej książki, podejmując m.in. próbę dokładniejszego zbadania fragmentów Corpus Dionysiacum pod względem obecności w nich poglądów zarówno chrześcijańskich, jak i pogańskich.

Analiza ta ujawnia "chrześcijańską świadomość" Areopagity, która wyraża się nie tylko we fragmentach jego dzieł polemizujących z myślą pogańską, ale także w samym przyjęciu przezeń pseudonimu, odwołującego się do znanej z Dziejów Apostolskich postaci ateńczyka, nawróconego na chrześcijaństwo po wysłuchaniu słynnej mowy św. Pawła wygłoszonej na skale Aresa. Bycie chrześcijaninem oznacza dla Pseudo-Dionizego bycie prawdziwym filozofem - zatem jest on chrześcijaninem i dlatego właśnie jest platonikiem.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Fronda
Autor: ks. Tomasz Stępień
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 360
Wymiar [mm]: 140x200
EAN: 9788360335772
ISBN: 978-83-60335-77-2
ID: 182247

Zobacz również

Pseudo-Dionizy Areopagita. Chrześcijanin i platonik
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...