TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu cz. 1

Książka jest naukową syntezą współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Za pomocą charakterystycznych obrazów, znaków, metafor, mitów i rytuałów ukazuje całościową wizję religii Azji.

Pierwsza część pięciotomowej serii monografii na temat współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Autor analizuje i interpretuje obrazy, znaki, metafory, mity i rytuały najbardziej typowe dla danego systemu religijnego. Ukazuje tym samym całościową wizję religii Azji.

Publikacja zapowiada się jako poważny wstęp do prezentacji syntezy współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Ukazuje bogactwo fenomenu religii w świetle najnowszych badań i naukowych ustaleń.

Pragnąc odpowiedzieć na pytanie: czym jest religia, Kościelniak uwzględnia interpretacje najbardziej typowych form ekspresji poszczególnych systemów religijnych i prezentuje wnioski z analiz tradycji poszczególnych systemów religijnych, takich jak obrazy, znaki, metafory, mity i rytuały.

Oparcie się na najnowszych osiągnięciach interpretacyjnych zmierza do przełożenia bogatego przedmiotu wierzeń na integralną wizję religii jako takiej.

Autor stara się dogłębnie uchwycić strukturę zjawiska religijnego, przywiązując dużą wagę do wysiłku interpretacyjnego i kreatywnej hermeneutyki oraz odróżniania pierwotnego znaczenia poszczególnych fenomenów religijnych od ich późniejszych interpretacji.

Krakowski Profesor słusznie opiera się na podstawowym założeniu metodologicznym w religioznawstwie, iż „nie istnieje religia jako taka, lecz występują konkretne jedynie religie”.

W ten sposób nie dopuścił do uproszczenia perspektywy fenomenu religii, ani też nie zredukował go tylko do chrześcijańskiej wizji religii jako osobowej relacji człowieka z osobowym, transcendentnym Bogiem.

Praca ks. Kościelniaka dotycząca najprzeróżniejszych wymiarów religii wnosi wiele świeżości i nowych ujęć. Wydaje się być wolna tak od pokusy europejskiego redukcjonizmu racjonalności, jak i nieuporządkowanego pluralistycznego spirytualizmu Orientu.

Stąd jak najbardziej zasadne jawi się opublikowanie recenzowanego dzieła, będącego odpowiedzialną próbą nowego ujęcia zjawiska religii. Religii, która stanowi przecież jedną z najbardziej intrygujących form ludzkiego zachowania i jest niezwykle złożoną rzeczywistością, dotyczącą różnorodnych aspektów, tak transcendentnych, jak i antropologicznych, socjologicznych, aksjologicznych, kulturowych.

Dlatego należy wyrazić zadowolenie, iż polski świat religiologii zostanie wzbogacony tą cenną książką.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor: ks. Krzysztof Kościelniak
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 150
Wymiar [mm]: 140x202
EAN: 9788375958706
ISBN: 9788375958706
ID: 320745

Zobacz również

Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu cz. 1
24.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 7.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...