TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie

Ocena:
(14 opinii)

W roku stulecia urodzin i w pierwszą rocznicę śmierci o. Joachima Badeniego Wydawnictwo Literackie proponuje niezwykłą książkę: zapis rozmów, jakie Artur Sporniak i Jan Strzałka przeprowadzili z o. Joachimem Badenim, na kilka miesięcy przed jego śmiercią.

Refleksje sędziwego dominikanina - dotyczące problemów wiary i Kościoła, mistycznego obcowania z Bogiem i rutynowego odprawiania mszy świętej, prawdziwej i dewocyjnej pobożności - składają się na swoisty testament duchowy, przesłanie, które ojciec Badeni chciał nam zostawić.

Swego czasu pojawiły się pogłoski, że o. Badeni posiadł zdolność cudownego uzdrawiania chorych. Sam dominikanin na ten temat oficjalnie wypowiedział się tylko raz. Pierwszy i ostatni. Właśnie na kartach tej książki.


"Pierwsza nasza rozmowa z ojcem Badenim odbyła się 7 października 2009 roku.

Cykl rozpoczęliśmy pytaniem, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Kolejny temat - życie wewnętrzne - zainspirował rozmowę o życiu wiecznym - w tym o piekle, czyśćcu, niebie i świętych obcowaniu. I po tym nagraniu... rozmowy się urwały: ojciec Joachim zadzwonił, że nie czuje "woli Bożej" do pisania tej książki.

Odnieśliśmy wrażenie, że 98-letniego zakonnika przestały zbytnio interesować np. problemy wiary w piekło czy zmaganie się ze sprawami "tego świata" - myślami był już gdzie indziej. Nie od razu to zauważyliśmy. Po miesiącu zadzwonił telefon: "Jest wola Boża do pisania o Mszy Świętej" - oznajmił ojciec Badeni, jak gdyby bezpośrednie konsultacje z Bogiem były dla niego czymś codziennym.

Ostatnia rozmowa została nagrana 7 grudnia 2009 roku. Nie przypuszczaliśmy, że pozostaniemy z zapisem duchowego testamentu ojca Badeniego. 23 stycznia 2010 roku zakonnik trafił do szpitala. Umarł w nocy z 10 na 11 marca. Na pogrzeb przybyły tłumy, zwłaszcza ludzie młodzi. Panowała na nim atmosfera radości, nie smutku. Ten paradoks nie dziwi, gdy się przyjrzymy życiu ojca: był hrabią zadowolonym z utraty magnackiej fortuny, mistykiem drwiącym z mistycznych uniesień, prawie stuletnim zakonnikiem chętniej przebywającym z młodzieżą niż z współbraćmi. Nie znosił oglądać się za siebie. To, co naprawdę ciekawe, zawsze jest przed nami..."

Artur Sporniak i Jan Strzałka


Od ojca Joachima nauczyłem się, że religia pojęta jako dążenie do spotkania z Bogiem jest wezwaniem do podjęcia długiej i trudnej drogi. Miałem w życiu szczęście, że spotkałem takiego mistrza, że dane mi było iść jego śladami. Że wolno mi było słuchać tego, o czym mówił, i wiedzieć, jak za każdym jego słowem stoi doświadczenie. Dobrze jest porozmawiać z kimś, kto doświadczył tego, o czym mówi, osobiście. Ta książka jest zaproszeniem do takiej rozmowy.

O. Jan Andrzej Kłoczowski OP

Joachim Badeni OP (1912-2010) - legendarny dominikanin, z pochodzenia arystokrata, studiował prawo, walczył na frontach drugiej wojny światowej, w ostatnich latach wojny wstąpił do zakonu, współtworzył krakowskie duszpasterstwo akademickie Beczka i był duchowym opiekunem Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Swoim rozmówcom, współautorom książek i wychowankom przekazywał głęboką religijność, pogodę ducha i umiłowanie życia. Zmarł "w opinii świętości".

Artur Sporniak - dziennikarz, redaktor działu religijnego w "Tygodniku Powszechnym", autor artykułów o etyce, wierze i obyczajach.

Jan Strzałka - krytyk literacki, dziennikarz, przez wiele lat związany z "Tygodnikiem Powszechnym", opracował wspomnienia "Podwójne życie Szaszkiewiczowej", wydał też rozmowy "O psach, kotach i aniołach".

Opinie naszych Klientów (14 opinii)Napisz swoją opinię

Stad do nieba...

Ksiazka na nasze czasy. Przeczytalam z wielkim zainteresowaniem! Polecam kazdemu!

autor opinii: Iwona

pozytywna

Lektura wciągająca, polecam.

autor opinii: Teresa Olesiejuk

O radości "umierania". I radości Zmartwychwstania. i blasku nadziei.

autor opinii: Anna Bielska

poszukiwanie

o. Badeni pojawił się na mej ścieżce i "zawrócił w głowie", jego słowa trafiają pięknie w bolące miejsca i koją, rozwiewają wątpliwości, ale i obnażają przemilczane słabości, a wszystko tak łagodnie - polecam zagubionym i poszukującym

autor opinii: Anita Schleser

Świetna!

Świetna ,świetna ,świetna , naprawdę znakomita książka : pełna humoru , z dystansem, mówiąca o sprawach skomplikowanych prosto i przystępnie.Ja sięgam już po kolejne książki tego Autora .Polecam

autor opinii: Anna R.

Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie

Szybka, profesjonalna obsluga. Polecam !

autor opinii: Jaroslaw Slusarski

Na przesłanie ojca Badeniego składają się jego refleksje na temat mistycznego obcowania z Bogiem, problemu wiary, istoty Mszy św. przeplecione wspomnieniami, często ubarwionymi humorem.
Dla mnie to książka "ładująca akumulatory", do której się powraca, co zresztą zapowiedzieli mi znajomi,"rezerwując" ją ponownie gdyż aktualnie puściłam ją w obieg.
Zamierzam zebrać pozostałe pozycje ojca Badeniego.

autor opinii: Ela Rubin

Stąd do nieba

Gorąco polecam książkę Stąd do nieba.Ostatnie przesłanie.Jest to zapis
cyklu rozmów z ojcem Joachimem Badenim,które u schyłku jego życia
,przeprowadzili dziennikarze Artur Sporniak i Jan Strzałka.Mimo że
rozmowy dotyczą poważnych i fundamentalnych \nie tylko dla każdego
chrześcijanina \spraw np.życie wewnętrzne ,szczęście
niebo,piekło,czyściec,śmierć ,książkę czyta się jednym tchem.Ojciec
Badeni mówi oBogu i wierze prosto i naturalnie, bez zbędnego patosu i
egzaltacji.Ma się poczucie obcowania
z osobowością wyjątkową ,człowiekiem wielkiej wiary ,pokory i dystansu
do siebie.Szczególnie cenne są fragmenty dotyczące mszy św.i
uczestnictwa w niej.Dominikanin daje wskazówki jak otworzyć się na
tajemnicę mszy świętej ,aby nie była tylko obowiązkiem i rutyną.Dawno
nie czytałam tak pasjonującej lektury o tematyce religijnej

autor opinii: Danuta Godlewska

dotyczy kupionych książek

Cieszę się że istnieją takie księgarnie gdyż na rynku nie ma możliwości kupienia pozycji które mnie interesują.Jak na razie jestem zadowolona z kupionych książek.Ja je nie czytam a wręcz pożeram w jeden wieczór i są to najbardziej udane chwile wytchnienia .Pozdrawiam

autor opinii: Ilona Kowalczyk

ksiazka ciekawa ale troszke spodziewalam sie czegoś innego

autor opinii: maria pietrzykowska

Stąd do nieba

Książka świetna - "czyta się sama". Czyta ją już trzecia osoba; Ś.P. Ojciec Badeni sam był jak świetna opowieść. Ostatnia z nim rozmowa jest bardzo ciekawie zredagowana, każdemu polecam...

autor opinii: Bogdan Szafałowicz

Ojciec Badeni jest dla mnie wyjątkową osobą. Odpowiedział na wiele pytań o Bogu, o religii ale prostymi zrozumiałymi słowami. Czego szukałam w tej książce? Odpowiedzi na pytanie jak być szczęśliwą. I tą odpowiedź znalazłam.

autor opinii: Bożena Kozak

Opinia o zamówionych książkach.

Profesjonalna obsługa klienta,zamówienie jest realizowane szybko i koszt przesyłki nie drogi.
Chętnie zamawiam książki właśnie w tej księgarni.

autor opinii: Ewa Podwalna-Peczek

Przepis na niebo

Bardzo polecam Wam przeczytanie najnowszej książki-wywiadu z Ojcem Badenim. Ojciec Badeni po raz kolejny przybliża nam, zwykłym ludziom, świętość. W pierwszej części książki z właściwą sobie prostotą i poczuciem humoru daje nam przepis na wieczność (taki prosty?!) W drugiej części przypomina o najważniejszych elementach Mszy św. Jego refleksje dają wiele do myślenia...

autor opinii: Justyna Królak

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Autor: o. Joachim Badeni OP
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 166
Wymiar [mm]: 125x200
EAN: 9788308048825
ISBN: 978-83-08-04882-5
ID: 219885

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...