TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał Aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej

Sensacyjne wspomnienia gen. Mieczysława Słowikowskiego, pseudonim "Rygor", jednego z najlepszych polskich szpiegów, który w czasie II wojny światowej stworzył najważniejszą i najlepiej zorganizowaną z ekspozytur polskiego wywiadu

.

Oficer przedwojennej "Dwójki" po klęsce Francji z własnej inicjatywy organizuje świetnie działające szlaki przerzutowe dla polskich żołnierzy chcących kontynuować walkę w Anglii. Od maja 1941 do września 1944 r. jest szefem ekspozytury polskiego wywiadu w Afryce Północnej, gdzie współpracuje m.in. z majorem Ciężkim, członkiem zespołu, który złamał szyfry Enigmy. Pod przykrywką zamożnego biznesmena prowadzi śmiertelnie niebezpieczną grę z władzami Vichy i niemieckimi tajnymi służbami. Wraz ze swymi agentami zbiera informacje, które okazały się kluczowe dla sukcesu operacji "Torch" - lądowania aliantów w Afryce Północnej 8 listopada 1942 r.

W ocenie Londynu major Słowikowski stworzył najważniejszą i najlepiej zorganizowaną z ekspozytur polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej. Mimo że w czasie wojny Amerykanie i Anglicy przyznali "Rygorowi" wysokie odznaczenia, przez dziesiątki lat jego osiągnięcia przypisywali własnym służbom, a sam bohater - uznany w komunistycznej Polsce za zdrajcę - zmarł w zapomnieniu jako londyński emigrant.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Wydawca: Rebis
Autor: Mieczysław Z. Rygor Słowikowski
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 568
Wymiar [mm]: 155x230
EAN: 9788375106213
ISBN: 9788375106213
ID: 192322

Zobacz również

W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał Aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...