TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Aparecida

Dokument Końcowy. V ogólna Konferencja Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Nowa bardzo ważna dla Kościoła Katolickiego w Polsce książka z serii Nowej Ewangelizacji. Dokument wydano z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Poniżej zamieszczamy wstęp do polskiego wydania napisany przez bp. Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Rozmawiając z Franciszkiem po dokumencie z Aparecidy.

"Podczas niedawnej wizyty polskich biskupów ad limina Apostolorum miałem szansę zapytać Ojca Świętego Franciszka o Dokument z Aparecidy: "Wiem, Ojcze Święty, że ten dokument jest dla ciebie ważny; ale co w nim jest dla ciebie najważniejsze?".

Papież - słysząc o tym, że przygotowujemy polskie wydanie Dokumentu z Aparecidy - wyraźnie się ożywił; odpowiadał dość długo (ok. 10 minut), układając swą refleksję w dwóch wymiarach: najpierw mówił o treści dokumentu, a potem o sposobie jego powstania.

Z treści wybił na plan pierwszy trzy kwestie:

1) Dokonując refleksji nad stanem Kościoła w Ameryce Łacińskiej, ojcowie synodu w Aparecidzie zastosowali powszechnie znaną metodę: "Widzieć - Osądzać - Działać". Szybko jednak zdali sobie sprawę z tego, że "widzieć" nie dla każdego znaczy to samo! Widzenie widzeniu nierówne! Ważne jest pytanie: jakimi oczami patrzysz? Czy uczysz się widzenia rzeczywistości od Jezusa? Czy twoje oczy są oczami ucznia Jezusowego? [dlatego pierwsza duża partia tekstu jest poświęcona zagadnieniu uczniostwa: co to znaczy być uczniem Jezusa?!] Jeśli patrzysz oczami ucznia Jezusa - patrzysz z wiarą! W przeciwnym wypadku - mylisz się już na etapie "widzenia" i redukujesz wiarę do jakiejś ideologii!

2) Nie można być uczniem Jezusa, nie będąc jednocześnie misjonarzem. Uczniostwo i zaangażowanie misyjne są jak dwie strony tego samego medalu, jak dwa profile tej samej twarzy, dwa konieczne wymiary tej samej Osoby! Jedno bez drugiego nie istnieje. Ta logika i dyscyplina leży u podstaw (kluczowego!) wezwania z Aparecidy: wezwania do nawrócenia pastoralnego.

3) Kościół - jak każdy zdrowy Organizm - potrzebuje doświadczenia wzrostu. Ważne jest jednak nie tylko to, czy Kościół rośnie, ale także w jaki sposób rośnie. Kościół wzrasta nie na drodze prozelityzmu, lecz dzięki atrakcyjności świadectwa! Świadectwo pociąga. Skutecznie. Wciąga w Kościół na drodze nawrócenia, nie jedynie sformalizowanej akcesji.

Druga część wypowiedzi Franciszka - dotycząca tego, jak - w jaki sposób powstawał Dokument z Aparecidy, również ułożyła się w trzy punkty:

Po pierwsze, dokument nie był przygotowany wcześniej - został wypracowany w trakcie synodu i samo jego powstanie otwierało ojcom oczy na działanie Ducha Świętego. To Duch budował jedność, w której to, co wręcz niewykonalne, okazywało się jednak możliwe (np. przepracowanie w dwa dni ponad dwóch tysięcy zgłoszonych poprawek). Nie poprawiano anonimowego i abstrakcyjnego "gotowca"; pracowano na własnym doświadczeniu obecnie przeżywanej wiary!

Po drugie, prace synodu toczyły się w sanktuarium maryjnym - ściśle, w jego dolnym kościele; swoiste "tło" obrad stanowiła dochodząca z górnego kościoła nieustanna "muzyka" modlitwy nawiedzających sanktuarium pielgrzymów. Dokument rodził się więc nie tylko z uporządkowanej refleksji teologicznej, ale także z modlitwy i z doświadczenia Kościoła, który ma twarz i tożsamość Matki!

Po trzecie, każdy kolejny dzień pracy biskupi rozpoczynali Eucharystią sprawowaną z wiernymi. Dokument powstawał więc pośrodku Ludu Bożego, w spotkaniu z Nim, a nie w jakiejś abstrakcyjnej izolacji "wszystko-wiedzących pasterzy".

Jeśli ta refleksja - jednego z głównych redaktorów prezentowanego Dokumentu i Biskupa, którego z wnętrza opisanego tu doświadczenia Pan powołał na Rzymską Stolicę Piotra - nie okaże się wystarczającą zachętą, by porwać się na jego lekturę, to doprawdy nie wiem, co mogłoby ją stanowić?

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Przystanek Jezus
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 346
Wymiar [mm]: 145x205
EAN: 9788363739065
ISBN: 9788363739065
ID: 328321

Zobacz również

Aparecida
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...