TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflacji

Ocena:
(2 opinii)

W 1923 roku, gdy niemiecka waluta praktycznie stała się bezwartościowa (w grudniu tamtego roku za jednego dolara trzeba było zapłacić 4 bln marek), Republika Weimarska niemal wróciła do gospodarki barterowej. Drogie cygara, dzieła sztuki i klejnoty rutynowo wymieniano na podstawowe artykuły żywnościowe, takie jak chleb; bilet do kina można było kupić za kawałek węgla, a butelkę nafty za jedwabną koszulę.

W desperacji premier Bawarii złożył w lokalnym parlamencie projekt ustawy uznającej obżarstwo za przestępstwo zagrożone surową karą - "żarłok" został zdefiniowany, jako "ten, kto nawykowo oddaje się przyjemnościom stołu w takim stopniu, że może wywołać niezadowolenie ze względu na trudną sytuację ludności".

Od czasu pierwszej publikacji w 1975 roku książka "Kiedy pieniądz umiera" stała się klasyczną opowieścią o tych przedziwnych i przerażających czasach.

Splatając eleganckie analizy z wieloma relacjami bezpośrednich świadków, zwykłych ludzi walczących o przetrwanie, koncentrując się przede wszystkim na ludzkim aspekcie inflacji - stawia pytanie, dlaczego rządy się do niej uciekały, opisuje jej straszny, korupcyjny wpływ na obywateli, męczarnie związane z procesem uzdrowienia waluty oraz mroczne, długotrwałe dziedzictwo, jakie po sobie zostawiła.

W czasie dotkliwego kryzysu gospodarczego książka ta stanowi pilne ostrzeżenie przed uzależniającymi zagrożeniami drukowania pieniędzy jako "miękkiej" opcji dla rządu, który musi się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem i bezrobociem.

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

opinia do książki

ponadczasowa treść Książki.

autor opinii: Gawron Zbigniew

studio emka

kupiłem 2 książki wydane przez to wydawnictwo. jedna tłumaczona z angilskiego a druga z niemieckiego. w obu przypadkach tłumaczenie było tak podłe, że gdybym nie znał obu tych języków to znacznych fragmentów bym nie zrozumiał, bądź zrozumiał opacznie. Wg mnie były tłumaczone komputerowo z szybką korektą tłumacza, który nie wstydził się dać nazwiska.
Mimo że pozycja atrakcyjna - zdecydowanie odradzam. Na pewno takie tłumaczenie to standard emki

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Studio Emka
Autor: Adam Fergusson
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 302
Wymiar [mm]: 135x215
EAN: 9788362304479
ISBN: 978-83-62304-47-9
ID: 221991

Zobacz również

Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflacji
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...