TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Konstytucja wolności

Książka uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych prac z filozofii polityki, XX-wieczny odpowiednik "O wolności" Johna Stuarta Milla!

Friedrich August von Hayek, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, omawia w niej swoją teorię neoliberalizmu, w której centralne miejsce zajmuje problem wolności indywidualnej, pojmowanej jako niezależność lub brak przymusu. Autor krytykuje teorie wolności politycznej jako mocy oraz możliwości spełnienia osobowości czy dobrobytu.

Łączy wolność osobistą jednostki z funkcjonowaniem wolnokonkurencyjnej gospodarki opartej na prawie popytu i sprzedaży. Przeciwstawia się klasycznie pojmowanej sprawiedliwości, znajdującej wyraz w regułach podziału dóbr. Uważa, że narzucenie społeczeństwu jakiegokolwiek modelu dystrybucji jest zaprzeczeniem wolności. Sprawiedliwość może być wyłącznie oparta na zasadzie swobodnie zawieranych umów.

Wolność indywidualna jest według autora warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym istnienia ładu społecznego, ponieważ jego treść określają zasady moralne regulujące korzystanie z wolności i niekwestionowalne zasady prawne, wiążące wolę większości.

Hayek analizuje, w jaki sposób społeczeństwa zachodnie bronią wolności indywidualnej. Porównuje system rynkowy i opiekuńczy. To wciąż żywo dyskutowana krytyka współczesnego społeczeństwa, która weszła do kanonu lektur nauk społecznych i politycznych.

Pozycja szczególnie aktualna w dzisiejszej Polsce!

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Autor: Friedrich August von Hayek
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 528
Wymiar [mm]: 170x240
EAN: 9788301149413
ISBN: 978-83-01-14941-3
ID: 45011

Zobacz również

Konstytucja wolności
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...