TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Księgi Starego Przymierza

Księgi Starego Przymierza to przekład poezji biblijnej z języka hebrajskiego.

Obecne wydanie tworzą cztery poematy: Księga Hioba, Kohelet czyli księga kaznodziei, Pieśń nad pieśniami oraz Treny Jeremiasza, pozostałe zaś utwory to – wybrane przez poetę – najpiękniejsze fragmenty z pozostałych ksiąg starotestamentowych.

Psalmy, będące częścią ksiąg Starego Przymierza, zostały ujęte w osobnym tomie "Dzieł zebranych". Teksty te wcześniej ukazały się w książkach "Słowo nad słowami. Antologia poezji Starego Przymierza" (1964) oraz "Cztery poematy" (1984).

Brandstaetter, jak wytrawny smakosz, wybierał najlepsze kęski biblijnego słowa. Nie byłą to rzemieślnicza praca przekładowa Biblii jak leci, lecz poszukiwanie odpowiedniego modelu i środków wyrazu (…). Brandstaettera przekład ksiąg starotestamentowych jest przekładem literackim, ale – śmiem twierdzić – nie czysto poetyckim. Jest to przekład oparty na osobistym doświadczeniu spotkania z Chrystusem: za Słowackim Brandstaetter mógłby powtórzyć: z mego życia poemat – dla Boga. Gdyby nie było tego klucza hermeneutycznego, przekład Brandstaettera pozostałby tylko poezją. A tak przekracza granice poezji i staje się… profetycznym.

ze Wstępu Ks. prof. Jerzego Chmiela

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor: Roman Brandstaetter
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 412
Wymiar [mm]: 150x210
EAN: 9788375952285
ISBN: 9788375952285
ID: 8481

Zobacz również

Księgi Starego Przymierza
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...