TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Mit gomułkowszczyzny 1948-1956

Władysław Gomułka jest jedną z najbardziej zmitologizowanych postaci polskich dziejów XX-wiecznych. Działacz komunistyczny, wieloletni sekretarz PPR, potem I Sekretarz KC PZPR. W międzyczasie uwięziony przez swych współtowarzyszy.

Współodpowiedzialny za represje wobec przeciwników politycznych, żołnierzy i funkcjonariuszy Polskiego Państwa Podziemnego. Autor słynnych słów: "Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy". Siermiężny, ascetyczny komunista, który w 1956 roku zgromadził na Placu Defilad w Warszawie przeszło milionowy tłum popierających go demonstrantów.

Pod jego rządami społeczeństwo polskie weszło w okres tzw. małej stabilizacji. Przez swych zwolenników uważany za dobrego gospodarza, niemal ojca narodu i państwa. Przez przeciwników uznany za ciemniaka i prymitywa, przez Janusza Szpotańskiego sparodiowany, jako "Gnom"...

Jaki był naprawdę? Jak i kiedy ukształtował się jego mit? Co było jego podstawą i komu był potrzebny? Jaką spełnił rolę w polskim życiu społecznym, politycznym i kulturalnym? Zdrajca i sowiecki szpieg czy pragmatyk i realista, którego aktywność przypadła na tak trudny dla Polski i Polaków czas? Z kim rywalizował w łonie formacji komunistycznej? Jakie były jego prawdziwe poglądy?

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Von Borowiecki
Autor: Andrzej Jaszczuk
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 210
Wymiar [mm]: 145x205
EAN: 9788360748220
ISBN: 978-823-60748-22-0
ID: 214458

Zobacz również

Mit gomułkowszczyzny 1948-1956
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...