TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem

Ocena:
(2 opinii)

Książka "Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem" autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka stanowi zbiór jego artykułów, które ukazały się na łamach dwumiesięcznika "Polonia Christiana". Autor jest wybitnym poznańskim historykiem i publicystą. Grzegorz Kucharczyk jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN i wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Reżim relatywizmu dominujący w obecnej kulturze i polityce europejskiej - przed którym systematycznie przestrzega Ojciec Święty Benedykt XVI - stanowi prostą kontynuację "wojen o kulturę" nieprzerwanie toczących się na naszym kontynencie od roku 1789.

Fenomen ów dotyczył przede wszystkim krajów katolickich (albo takich, w których katolicy stanowili znaczący odłam całego społeczeństwa) i we wszystkich przybrał formę brutalnej walki rozmaitych odłamów liberalizmu z Kościołem katolickim przy pomocy opanowanego przez nich bądź chwilowo im sprzyjającego aparatu państwowego. Podlane to zostało sporą ilością propagandowej frazeologii o "postępie", "szerzeniu prawdziwej edukacji", "wolności"...

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Bezcenna publikacja

Doskonale skomponowana, przejrzysta, dostarcza ważnych informacji na temat przemilczany w III RP. Powinna trafić do wszystkich bibliotek publicznych (których jeszcze rząd nie zdążył zlikwidować).

autor opinii: Jan Wawrzyńczyk

Świat wielkich kłamstw

"Filozof tak naiwny, że ufa nie tylko gazetom, ale i encyklopediom." - tak o jednym ze swoich przeciwników pisał Gilbert Chesterton na początku dwudziestego wieku. Niestety, podobna naiwność stała się w naszych czasach czymś nie tylko powszechnym, ale wręcz naturalnym. Książka Grzegorza Kucharczyka to zbiorek artykułów, który rozprawia się z rozpowszechnioną wizją historii, w której Kościół katolicki bez żadnej wątpliwości oskarżany jest o najgorsze zbrodnie, szerzenie kulturowego zacofania, politykierstwo, przymierze z niemieckim totalitaryzmem i nietolerancję. Czytelnik otrzymuje syntetyczne ujęcie dwóch wieków dziejów, które widziały nową falę męczenników za wiarę, gnębionych przez różnorakie reżimy określające same siebie jako "postępowe" i "wolnościowe". Dlaczego musiało upaść Państwo Kościelne? Czemu zlikwidowano szkolnictwo zakonne? Kto nawoływał do potępienia katolickiej koncepcji rozdziału Kościoła i państwa? Na wszystkie te pytania książka udziela interesujących odpowiedzi. Jest tylko jeden minus - brak listy źródeł, co odpowiedzialne jest za bardziej publicystyczny, niż historiograficzny charakter tekstów. Niemniej - dziełko niewątpliwie godne polecenia.

autor opinii: Maciej Wąs

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: SKCh im. Ks. Piotra Skargi
Autor: Grzegorz Kucharczyk
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 128
EAN: 9788388739279
ISBN: 978-83-88739-27-9
ID: 445144

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...