TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Od wychowania do formacji

Ocena:
(5 opinii)

Postaram się przedstawić temat naszego spotkania z punktu widzenia psychologicznego i duchowego zarazem – czyli, mówiąc inaczej, przedstawić problem towarzyszenia duchowego, korzystając z danych nowoczesnej psychologii. Oczywiście, takiej psychologii, która uznaje prymat łaski i dlatego może być ważnym sprzymierzeńcem w tego typu badaniach.

Najpierw spróbujemy przedstawić jedną z metod towarzyszenia duchowego. Ta metoda składa się zasadniczo z trzech elementów pedagogicznych dotyczących relacji, które mają na celu pomóc drugiemu człowiekowi. Nie mówię tu nic nowego, w relacji pomocy te elementy psychologiczne są wyznaczane przez trzy czasowniki, które na pewno już dobrze znacie: wychowywać, formować, towarzyszyć.

Jest ważne, żeby rozróżnić między sobą te trzy elementy pedagogiczne, a tym najprawdziwszym formatorem jest oczywiście Bóg; mówiąc dokładniej – jest nim Trójca Przenajświętsza. Ojciec wychowuje, Syn formuje, a Duch, dulcis hospes animae (słodki gość duszy), towarzyszy. Tak więc jest to działanie trynitarne. Towarzyszenie człowiekowi wierzącemu, formacja człowieka wierzącego jest działaniem, które może być realizowane jedynie przez Trójcę Przenajświętszą. I zawsze, jak w każdym działaniu Boga wśród nas, potrzebne jest pośrednictwo człowieka. Chcemy mówić właśnie o tym ludzkim pośrednictwie, nie zapominając jednak, że chodzi tu o pośrednictwo.

A pośrednictwo oznacza, że ty nie jesteś głównym aktorem. Pośrednictwo oznacza obecność pośrodku... pomiędzy Bogiem – Trójcą a stworzeniem. Pośrednictwo jest jednak zawsze czymś koniecznym. Dlatego najlepszym pośrednikiem jest ten, kto ma świadomość, że nie jest głównym aktorem i że tam po to, żeby ułatwić spotkanie, ale też wie, że jego obecność jest konieczna.

Oto zdanie, którym chciałbym skupić Waszą uwagę: Kiedy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Co to jest ta cała prawda? Cała prawda ukazuje się wtedy, kiedy człowiek wierzący zdołał oświecić całe swoje życie tą prawdą, która pochodzi z krzyża Chrystusa.

Dopóki pozostanie jakiś fragment mojego życia, którego jeszcze nie przeżywam w świetle krzyża Chrystusa, wciąż jestem daleki od całej prawdy. Dojdę do całej prawdy, kiedy zbiorę całe moje życie wokół tajemnicy największej miłości, którą jest tajemnica krzyża. To jest cała prawda. Tu nie chodzi o prawdę dogmatów, które poznajemy intelektualnie, ale o prawdę miłości Boga, która nadaje znaczenie każdemu oddechowi mojego życia.

O. Amedeo Cencini

Opinie naszych Klientów (5 opinii)Napisz swoją opinię

ważne dla każdego

Książkę o.A.Cenciniego "Od wychowania do formacji" powinien przeczytać każdy, to chce nie tylko pracować z ludźmi, ale każdy, kto pragnie prawdziwego życia w człowieczeństwie. Pojęcie wychowania często źle nam się kojarzy, a o.Amadeo przepięknie ukazuje sens i praktykę tego procesu, jakże koniecznego w życiu nie tylko chrześcijanina, ale przede wszystkim człowieka. piękny język i przekonujące przykłady z praktyki własnej posługi ludziom mocno wbijają konieczne treści w pamięć. Szczerze polecam wszystkim tą książkę.

autor opinii: Magdalena Trybus

Od wychowanie do formacji

Bardzo dobra książka, porządkująca wiedzę w temacie, przydatna do pracy z ludźmi, do kierownictwa duchowego.

autor opinii: ks. Wojciech

Od wychowania do formacji.

Czasami w życiu coś nie idzie i nie wiemy dlaczego. A. Cencini bardzo precyzyjnie wskazuje na proces wychowania gdzie popełnione błędy tworzą niespójność centralną, która bardzo ogranicza, utrudnia a czasami wręcz uniemożliwia rozwój człowieka czyli formację. Wskazjąc na Jezusa, który obdarza nas nowym życiem, przechodząc wraz znami zaniedbane przestrzenie, daje konkretne lekarstwo.

autor opinii: Roman Kowalski

bardzo ciekawa pozycja książkowa

Warto,by każdy sięgnął po książkę
Cenciniego i dowiedział się dużo o sobie,o procesie wychowania jako niezbędnym fundamencie przyszłego życia.Dotyczy to nas wszystkich-warto znać zakamarki duszy,by wychowanie eliminowało w nas niespójności.Tylko skoncentrowani na Chrystusie,wychowani w Chrystusie możemy na takim fundamencie budować,formować się na osobę duchowną,nauczyciela,lekarza.Polecam i zachęcam do lektury.

autor opinii: Karolina Serwicka-Nasiadka

Poznanie samego siebie w świetle rozumu i wiary

Księżka O. Cencini to doskonałe wprowadzenie w szeroki temat "poznawania samego siebie". Znajomość własnych "niespójności", które manipulują ludzkim odczuwaniem, myśleniem i działaniem, otwiera również drogę dla "prymatu łaski" w procesie definiowania włąsnej osoby. Tytuł może wydawać się nieco mylący, tym niemniej treści zasługują na wielokrotną lekturę. Zdecydowania polecam każdemu, kto na serio podejmuje dar własnego istnienia

autor opinii: Stanisław Mycek, ks.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Salwator
Autor: o. Amedeo Cencini FdCC
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 120
Wymiar [mm]: 120x160
EAN: 9788360082140
ISBN: 9788360082140
ID: 192133

Zobacz również

Od wychowania do formacji
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...