TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Rewolucja husycka. Tom 2. Korzenie czeskiej reformacji

"Jak długo przyjdzie nam jeszcze czekać na prawdziwą historię husytyzmu, która ukaże wszystkie straty poniesione przez ziemie czeskie w kontraście do wielkości osiągniętej w czasie panowania Karola IV? Pytanie to padło w czasie dyskusji po wykładzie otwartym i brzmiało prawie jak groźba. Quo usque tandem! Nawet ruch husycki nie jest już tym czym dawniej. W końcu przez cały czas uważano go za okres, kiedy - według słów Františka Palackiego - "Czechy znalazły się u szczytu swojej potęgi i możliwości?? Wręcz przeciwnie, a nawet dziś nie jest inaczej.

(...)
Nie tylko na stronach tych rozdziałów, lecz również w interpretacji struktury administracyjnej i ideologii reformacyjnej pamiętam o czytelnikach, dla których wcześniej powszechne pojęcia, terminy i realia są same w sobie trudnym orzechem do zgryzienia. Mimo to, wysiłki zmierzające do większej przystępności pracy nie mogły zostać zrealizowane kosztem dokładności.

(...)
Celem tej pracy nie są dzieje ziem czeskich w wieku husyckim, lecz dzieje rewolucji husyckiej powstałe w oparciu o określoną analizę krytyczną świadectw wszelkiego typu.

(...)
Dla mnie husytyzm był przede wszystkim częścią ówczesnej historii, przez co powstrzymałem się od poszukiwania jego znaczenia dla historii Czech."

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Napoleon V
Autor: František Šmahel
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 386
EAN: 9788378898313
ISBN: 9788378898313
ID: 425135

Zobacz również

Rewolucja husycka. Tom 2. Korzenie czeskiej reformacji
79.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 1-3 dni
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...