TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Dokumenty soborów powszechnych. Tom 4/2 (1511-1870). Seria: Źródła Myśli Teologicznej

Lateran V, Trydent, Watykan I

Tom IV Dokumentów Soborów Powszechnych przedstawia akta Soboru Laterańskiego V, Soboru Trydenckiego i Soboru Watykańskiego I. Sobory te wpłynęły w decydujący sposób na kształt Kościoła współczesnego.

Sobór Trydencki był największym soborem "dogmatycznym", starał się ustalić nauczanie Kościoła we wszystkich prawie dziedzinach, przeprowadził szereg reform. Musiał ustosunkować się do reform proponowanych przez Marcina Lutra i choć nie zgodził się z nim, wiele tematów podjął i jego ustalenia wystarczyły Kościołowi na cztery stulecia.

Pamiętać też trzeba, że cała teologia Kościoła rzymsko-katolickiego została zdeterminowana przez ustalenia tego soboru i dopiero XX wiek z Soborem Watykańskim II zdecydował się na kolejny krok naprzód. Również stanowisko Kościoła wobec państw, wojen o podłożu religijnym oraz kultury i nauki zależy od podjętych tam ustaleń.

Należy wspomnieć, że głównym punktem oskarżenia Galileusza przez władze kościelne był problem dostosowania się przez niego do zasad interpretowania Pisma Świętego ustalonych przez ten Sobór.

Również Sobór Watykański I był bardzo ważny z racji historycznych okoliczności, w jakich został zwołany (włoskie Risorgimento) oraz ogłoszonego tam dogmatu o nieomylności papieskiej.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: WAM
Autor: ks. Arkadiusz Baron, ks. Henryk Pietras SJ
Ilość stron: 446
Wymiar [mm]: 156x232
EAN: 9788373189041
ISBN: 9788373189041
ID: 57434

Zobacz również

Dokumenty soborów powszechnych. Tom 4/2 (1511-1870). Seria: Źródła Myśli Teologicznej
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...