TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Katolicyzm. Społeczne aspekty dogmatu

Francja przed rokiem 1938... Paryż... Codzienność zwykłego życia... Różne mody intelektualne, artystyczne, towarzyskie... Różnorodność środowisk i spory między nimi... Hasła: socjalizm, wolność, republika, demokracja... Drwiny z chrześcijaństwa i bardziej jeszcze z Kościoła, głównie duchowieństwa - spuścizna encyklopedystów ciągle rozwijana...

W teologii katolickiej dominuje neotomizm, neoscholastyka tworząca abstrakcyjne pojęcia, całkiem ahistoryczne, ślepe na "tu i teraz", a także na perspektywę dialogu ze światem, od którego wymaga, by nauczył się myśli św. Tomasza z Akwinu (zwykli ludzie nawet nie wiedzą kto to).

Spekulacje teologiczne nie są związane ani z duszpasterstwem, ani z duchowością... I napięcie z powodu sytuacji politycznej. Przecież za rok wybuchnie wojna, już druga w tak krótkim czasie... Bestialska, będąca próbą charakteru oraz wiary. Wielu jej nie przeżyje, wielu się załamie... Kto ocali twarz, siebie? Kto wygra z niemal wszechmogącym złem? Kto odważy się powiedzieć złu "nie"?

W takich okolicznościach nakładem wydawnictwa Cerf ukazuje się książka czterdziestodwuletniego jezuity Henri de Lubaca, pierwsza w jego dorobku pisarskim, obejmującym - jak dziś się oblicza - pięćdziesiąt tomów, pod mało mówiącym, a nawet odpychającym tytułem "Katolicyzm. Społeczne aspekty dogmatu". "Katolicyzm"? Jakie to niemodne... "Społeczne aspekty dogmatu"? Społeczeństwu należny jest rozdział od religii, Kościoła...

Jakąż wolność oferują religijne dogmaty narzucane przez papiestwo i nadwornych rzymskich teologów, wśród nich zwłaszcza dogmatyków (jakaż odpowiednia dla nich nazwa!) i apologetów (etatowych, zajadłych obrońców dogmatów i ortodoksji, tak bardzo nudnej!)?

To właśnie ta książka znajduje się przed Tobą, Czytelniku. We Francji do 1987 roku ukazało się siedem jej wydań. W Polsce do tej pory dwa: w 1961 i 1988 roku. Oto trzecie wydanie, przygotowane w oparciu o poprzednie i uzupełnione o ważniejsze przekłady ojców Kościoła. W stosunku do pełnych wydań francuskich polska edycja zawiera okrojony dość znacznie warsztat przypisów i odniesień.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: W Drodze
Autor: Henri de Lubac SJ
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 372
Wymiar [mm]: 140x207
EAN: 9788370337919
ISBN: 978-83-7033-791-9
ID: 214365

Zobacz również

Katolicyzm. Społeczne aspekty dogmatu
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...