TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Nabożeństwo do św. Mikołaja. Modlitewnik

Niestety, nie zachowały się żadne bliższe wiadomości o jego życiu i działalności. To, co później na ten temat napisano, zaczerpnięto z pięknych legend lub z biografii innych postaci, zwłaszcza z życiorysu opata Mikołaja z pobliskiego klasztoru Syjon.

Mikołaj był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Po długich latach błogosławionych rządów Święty odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Ciało Świętego zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja tegoż roku zostało przewiezione do miasta włoskiego Bari. Św. Mikołaj jest głównym patronem Bari.

W IX stuleciu było już kilka kościołów Św. Mikołaja w Rzymie. Pod koniec X stulecia kult jego rozszerzył się w Niemczech, w wiekach następnych rozszerzył się we Francji i Anglii. Kult Mikołaja szerzył się równocześnie na Wschodzie. Z czasem objął całą Ruś, skąd słano poselstwa z darami do Bari. Na Zachodzie uznano go za jednego z Czternastu św. Wspomożycieli. Pod jego opiekę uciekali się żacy, dzieci, młode panny, żeglarze, więźniowie, piekarze, kupcy.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor:
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 52
EAN: 978836072561
ISBN: 978-83-60725-61
ID: 445051

Zobacz również

Nabożeństwo do św. Mikołaja. Modlitewnik
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...