TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Polactwo

Ocena:
(2 opinii)

Siedem lat nieprzerwanej obecności w księgarniach to sporo jak na dzieło, które zostało w mediach albo zupełnie przemilczane, albo w najlepszym wypadku odnotowane, nie wzbudzając sporów, polemik ani dyskusji. Nie dlatego o tym piszę, żeby się przy okazji nowego wydania żalić czy kreować na niedocenionego, ale dlatego, że tę różnicę pomiędzy przyjęciem książki przez rynek a reakcją mediów uważam za potwierdzenie tez, które postawiłem – po części tu, po części w późniejszych Michnikowszczyznie i Czasie wrzeszczących staruszków.

Przede wszystkim tej niewesołej konstatacji, że na dostrzeganie podstawowych spraw, na dyskusję o nich generalnie nie ma w Polsce koniunktury. Ci właśnie, których powinno to być żywiołem, nie są niczego ciekawi. Ani skąd przyszli, ani dokąd zmierzają, ani co powoduje, że tak, a nie inaczej układa się los naszego kraju.

Polskiemu inteligentowi wystarcza intensywne przeżywanie poczucia wyższości, jaką czerpie z zaliczania się do „elity tego kraju”. Od myślenia ma innych. Ktoś mówi mu wszystko, co powinien wiedzieć i już niczego więcej wiedzieć nie potrzebuje.

Niby nic nowego. Na umysłową gnuśność Polaków, na ich wieczną niedojrzałość, niezdolność nie tylko do stawiania czoła istotnym problemom, ale nawet myślenia o nich narzekali od pokoleń najwięksi, złościła ta nasza stadna bezmyślność umysły tak diametralnie różne jak Dmowski i Brzozowski, Żeromski i Gombrowicz, Piłsudski i Witkacy... by do tych tylko kilku nazwisk się ograniczyć.

Warstewka tych, którym chce się weryfikować potoczne stereotypy, pytać o sens i przyczynę, przeciwstawiać się stadności, jest u nas cieniutka – dziś, po wszystkich nieszczęściach, jakie na nas w minionym stuleciu spadły, bodaj jeszcze cieńsza niż kiedykolwiek.

A jednak jest. Więc warto stawiać pytania i szukać odpowiedzi, nawet jeśli z czysto życiowego punktu widzenia znacznie bardziej opłaca się wygłaszanie laudacji i zgodne przeklinanie wskazanego przez autorytety wroga.

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Lektura ocowiązkowa

Książkę Rafała Ziemkiewicza "Polactwo" polecam wszystkim, którym nie jest obojętna Polska a którzy chcieliby skonfrontować swoje spostrzeżenia z diagnozą autora.
Nie zgadzam się ze wszystkimi tezami autora, ale nie sposób odmówić mu pasji oraz daru kompleksowej analizy zdarzeń z najnowzej historii Polski.

autor opinii: Krystyna Markowicz

Ziemkiewicz to dobra firma.

Ziemkiewicza czytam chętnie, ma zarówno pisane jak i gadane całkiem, całkiem. Czytając GP, czy Uważam Rze zaczynam od Ziemkiewicza albo Łysiaka.W internecie też przeglądam publicystykę Pana Rafała. "Polactwo" to powinna być lektura obowiązkowa. Dużo mądrości tam wypisuje i prawd znanych, i zakłamanych. Prowokuje też do ostrej polemiki, czasami mnie nawet irytuje ale nie odmówiłabym sobie za nic przyjemności czytania Ziemkiewiczowszczyzny co oznacza, że "Michnikowszczyznę" też polecam jako lekturę obowiązkową.

autor opinii: Eugenia Wandas

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Fabryka Słów
Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 415
Wymiar [mm]: 125x195
EAN: 9788379641451
ISBN: 978-83-7964-145-1
ID: 345793

Zobacz również

Polactwo
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...