TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie

W roku stulecia urodzin i w pierwszą rocznicę śmierci o. Joachima Badeniego Wydawnictwo Literackie proponuje niezwykłą książkę: zapis rozmów, jakie Artur Sporniak i Jan Strzałka przeprowadzili z o. Joachimem Badenim, na kilka miesięcy przed jego śmiercią.

Refleksje sędziwego dominikanina - dotyczące problemów wiary i Kościoła, mistycznego obcowania z Bogiem i rutynowego odprawiania mszy świętej, prawdziwej i dewocyjnej pobożności - składają się na swoisty testament duchowy, przesłanie, które ojciec Badeni chciał nam zostawić.

Swego czasu pojawiły się pogłoski, że o. Badeni posiadł zdolność cudownego uzdrawiania chorych. Sam dominikanin na ten temat oficjalnie wypowiedział się tylko raz. Pierwszy i ostatni. Właśnie na kartach tej książki.


"Pierwsza nasza rozmowa z ojcem Badenim odbyła się 7 października 2009 roku.

Cykl rozpoczęliśmy pytaniem, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Kolejny temat - życie wewnętrzne - zainspirował rozmowę o życiu wiecznym - w tym o piekle, czyśćcu, niebie i świętych obcowaniu. I po tym nagraniu... rozmowy się urwały: ojciec Joachim zadzwonił, że nie czuje "woli Bożej" do pisania tej książki.

Odnieśliśmy wrażenie, że 98-letniego zakonnika przestały zbytnio interesować np. problemy wiary w piekło czy zmaganie się ze sprawami "tego świata" - myślami był już gdzie indziej. Nie od razu to zauważyliśmy. Po miesiącu zadzwonił telefon: "Jest wola Boża do pisania o Mszy Świętej" - oznajmił ojciec Badeni, jak gdyby bezpośrednie konsultacje z Bogiem były dla niego czymś codziennym.

Ostatnia rozmowa została nagrana 7 grudnia 2009 roku. Nie przypuszczaliśmy, że pozostaniemy z zapisem duchowego testamentu ojca Badeniego. 23 stycznia 2010 roku zakonnik trafił do szpitala. Umarł w nocy z 10 na 11 marca. Na pogrzeb przybyły tłumy, zwłaszcza ludzie młodzi. Panowała na nim atmosfera radości, nie smutku. Ten paradoks nie dziwi, gdy się przyjrzymy życiu ojca: był hrabią zadowolonym z utraty magnackiej fortuny, mistykiem drwiącym z mistycznych uniesień, prawie stuletnim zakonnikiem chętniej przebywającym z młodzieżą niż z współbraćmi. Nie znosił oglądać się za siebie. To, co naprawdę ciekawe, zawsze jest przed nami..."

Artur Sporniak i Jan Strzałka


Od ojca Joachima nauczyłem się, że religia pojęta jako dążenie do spotkania z Bogiem jest wezwaniem do podjęcia długiej i trudnej drogi. Miałem w życiu szczęście, że spotkałem takiego mistrza, że dane mi było iść jego śladami. Że wolno mi było słuchać tego, o czym mówił, i wiedzieć, jak za każdym jego słowem stoi doświadczenie. Dobrze jest porozmawiać z kimś, kto doświadczył tego, o czym mówi, osobiście. Ta książka jest zaproszeniem do takiej rozmowy.

O. Jan Andrzej Kłoczowski OP

Joachim Badeni OP (1912-2010) - legendarny dominikanin, z pochodzenia arystokrata, studiował prawo, walczył na frontach drugiej wojny światowej, w ostatnich latach wojny wstąpił do zakonu, współtworzył krakowskie duszpasterstwo akademickie Beczka i był duchowym opiekunem Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Swoim rozmówcom, współautorom książek i wychowankom przekazywał głęboką religijność, pogodę ducha i umiłowanie życia. Zmarł "w opinii świętości".

Artur Sporniak - dziennikarz, redaktor działu religijnego w "Tygodniku Powszechnym", autor artykułów o etyce, wierze i obyczajach.

Jan Strzałka - krytyk literacki, dziennikarz, przez wiele lat związany z "Tygodnikiem Powszechnym", opracował wspomnienia "Podwójne życie Szaszkiewiczowej", wydał też rozmowy "O psach, kotach i aniołach".

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Autor: o. Joachim Badeni OP
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 166
Wymiar [mm]: 125x200
EAN: 9788308048825
ISBN: 978-83-08-04882-5
ID: 219885

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie Stąd do nieba. Ostatnie przesłanie
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...